Hlavné správy

IIHF – The Last Die

4. január 2006 je jednou z najvýznamnejších udalostí v histórii majstrovstiev sveta juniorov. Jeden deň prázdnin pred posledným dňom súťaže medailových tímov. Fínsko si o bronz zmeria sily so Spojenými štátmi a o zlato bude nasledovať Kanada-Rusko. Ale pre Švajčiarsko, Slovensko, Lotyšsko a Nórsko je rok 2007 dňom, keď sa dva tímy kvalifikujú na majstrovstvá sveta juniorov a dva tímy zostúpia do I. divízie.

Turnaj sa konal v Britskej Kolumbii. Vancouver bol hlavným mestom, pretože ho hokejová Kanada chcela o štyri roky neskôr využiť ako testovacie podujatie pre olympiádu. Ale iné hry sa hrali v neďalekých Kamloops a Kelowna. Vo vyraďovacom kole hrali štyri tímy obojstranne, predchádzajúci výsledok z úvodného kola sa posunul na tieto nové úrovne.

V záverečný deň už bolo jasné, že zostúpia Lotyšsko a Nórsko, takže oba zápasy boli z hľadiska poradia bezvýznamné. Hry sa však museli hrať. Lotyšsko zdolalo Nórov 4:0 a skončilo celkovo 9., no oba tímy zostúpili.

Druhý zápas, Švajčiarsko-Slovensko, sa skončil remízou 3:3, v nasledujúcom roku prešla IIHF do trojbodového systému a rozstrelu, čím sa nerozhodné zápasy natrvalo skončili. Bolo to takmer pred 16 rokmi. Skóre Švajčiarov otvoril presilovou hrou v polovici prvej tretiny Julian Walker a v priebehu dvoch minút Stephen Moser upravil na 2:0.

Neúspech Slovákov mal Marek Bartanus, ale Julian Sprunger si pripísal vedenie druhým gólom. Po tretie, je to celé Slovensko. Stanislav Laszczek vyhral zápas 3:2 12:37, následne Marek Horský v presilovej hre vyrovnal na 3:48. V závere tretiny si mužstvá podali ruky. Žiadna trojminútová prestávka. Na prestrelku nie je pripravené škrabanie ľadu. Pekná, staromódna kravata. Jeden bod za hodnotenie.

To bol jediný gól Horského na turnaji a Slovensko nereprezentoval na žiadnom veľkom turnaji IIHF. Dnes patrične oslavuje 35. narodeniny a možno nevie, kde v histórii bol ako posledný zomierajúci strelec v zápase do 20 rokov. V tejto sezóne 2005-06 hral za Toronto St. Michaels Majors v OHL, no nevstúpil do NHL, namiesto toho hral niekoľko rokov v slovenskej lige, kým v roku 2018 odišiel do dôchodku.

READ  Otvorí sa nový plynovod spájajúci Poľsko a Slovensko

A dva góly na dosiahnutie konečnej remízy? Reto Berra (SUI) a Michal Valent (SVK).

Slovensko a Švajčiarsko dnes obnovujú súťaž do 20 rokov. Nevieme, aké bude skóre, ale vieme, že bude víťaz.