Hlavné správy

Ikonický pán Miyagi z Karate Kid: Snažil som sa, nemôžem to urobiť … Som závislý!

Noriyuki “Pat” Morita sa narodil 28. júna 1932 v Kalifornii, jeho rodičmi boli japonskí prisťahovalci. Po druhej svetovej vojne mala jeho rodina reštauráciu, ktorú Noriyuki niekoľko rokov po otcovej smrti prevádzkoval so svojou matkou. Neskôr začal pracovať ako dátový špecialista.

Keď však začal v práci trpieť chronickým stresom, rozhodol sa obrátiť úplne iným smerom a vybral si šoubiznis. Začínal ako stand-up komik, neskôr sa dostal pred kamery. Zahral si v niekoľkých filmoch a objavil sa aj v seriáli M * A * S * H.

Zdroj: 20th Century Fox

V zahraničí sa stal známejším vďaka sitcomu Happy Days a potom prišla prelomová úloha – pán Miyagi v sérii Karate Kid. V prvých častiach učil Ralpha Macchiu a v poslednej Hilary Swank.

Morita nikdy necvičil karate, iba sa dozvedel, čo potreboval na filmy. Pôvodne ho producent nechcel ani obsadiť, predstavoval si dramatického herca, nie komika, ale nakoniec presvedčil Jerryho Weintrauba a úlohu dostal. Nakoniec bol pre ňu nominovaný na Oscara ako herec vo vedľajšej úlohe a získal tiež nomináciu na Zlatý glóbus.

Ralph Macchio a Pat

Zdroj: Columbia Pictures

Vynikal tiež vo filme Amos, za ktorý získal ďalšiu nomináciu na Zlatý glóbus a tiež cenu Primetime Emmy.

Morita zomrel 24. novembra 2005 vo veku 73 rokov. Jeho smrť mala prirodzené príčiny, spôsobil však určité zdravotné problémy so závislosťou od alkoholu. V októbri 2005 mu zlyhali obličky.

Mnohokrát sa snažil oslobodiť od alkoholizmu, nepodarilo sa mu to. „Snažil som sa, nemôžem to urobiť, som závislý,“ Moritova manželka citovala jeho slová v rozhovore. Napriek smrti jej údajne povedal, že už nechce bojovať a mal by mu umožniť odchod.

Pat Morita

Zdroj: Rodinné obrázky Keystone

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close