svet

Incident v Indii na hranici s Čínou si vyžiadal životy asi 20 vojakov

V utorok večer zomrel pri incidente na spoločnej hranici s Čínou v údolí rieky Galvan v oblasti Ladakh v Kašmíre najmenej 20 vojakov. Agentúra AP o tom informovala.

Indická armáda pôvodne informovala o úmrtiach troch indických vojakov. 17 ďalších vojakov však neskôr zomrelo na zranenia, ktoré utrpeli vo vysokohorskom prostredí s teplotami pod bodom mrazu.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia v utorok incident potvrdil a obvinil Indiu z prekročenia hraníc a „útočia na čínsky personál“. Čína vo svojich radoch nespomínala žiadne úmrtia ani zranenia.

Spoločná hranica s dĺžkou 3 500 kilometrov, ktorá nikdy nebola správne definovaná, je už mnoho rokov príčinou sporov medzi dvoma jadrovými mocnosťami, Indiou a Čínou.

V posledných niekoľkých desaťročiach však nedošlo k žiadnym úmrtiam, hoci od mája sa do konfliktu zapojili tisíce vojakov z oboch krajín.

Minulý týždeň som čínsky minister zahraničných vecí Wang povedal, že krajiny urovnajú svoj hraničný spor diplomatickou cestou a „mierovou diskusiou“.

Indický minister zahraničia Subrahmanjam Jaishankar potom vydal podobné vyhlásenie.

Indické médiá a ďalšie zdroje však uviedli, že sa zdá, že India infiltrovala do čínskych oblastí obsadených Čínskou ľudovou oslobodzovacou armádou vrátane severnej strany jazera Pangong Tso a častí údolia rieky. Galvan, strategicky dôležité.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close