Ekonomika

India vyzvala G7, aby ich neoddeľovala od Ruska, pretože agenda bola „hlboká a rôznorodá“: USA

Koordinátor Rady národnej bezpečnosti USA John Kirby v piatok (miestneho času) zavolal do Indie na G7, pretože program bol „hlboký a odlišný“ a „nešlo o ich oddelenie od Ruska“. Snažia sa ich rozdeliť alebo vylúčiť z akéhokoľvek iného partnerstva alebo spojenectva, ktoré môžu mať s inou krajinou. To tu nie je cieľom. Cieľom je zjednotiť sa okolo súboru spoločných politík a iniciatív,“ dodal Kirby a dodal, že „g7 chce napredovať v oblasti klimatických zmien, energetiky a potravinovej bezpečnosti.“

Koordinátor NSC to povedal na piatkovej tlačovej konferencii v reakcii na otázku o motíve pozvania rozvojových krajín ako India, Indonézia a Južná Afrika na summit G7. Predtým, uprostred správ o zvýšení indického dovozu energie z Ruska, Kirby povedal, že India je najdôležitejším strategickým partnerom v indicko-pacifickom regióne a USA umožňujú indickým lídrom hovoriť o ich hospodárskej politike.

Kirby na utorkovej tlačovej konferencii povedal, že Spojené štáty rešpektujú tento bilaterálny vzťah s Indiou, ale Washington chce medzinárodný tlak na Rusko uprostred ukrajinského konfliktu.

„India je tiež kľúčovým strategickým partnerom v indicko-pacifickom regióne. Existuje mnoho spôsobov, ako sa partnerstvo môže prezentovať v oblasti bezpečnosti, obrany a ekonomiky. Myslím si, že umožníme indickým lídrom hovoriť o hospodárskej politike.“ Povedal.

„Ceníme si tento bilaterálny vzťah s Indiou a chceme, aby každá krajina naďalej robila tieto rozhodnutia sama za seba. Sú to suverénne rozhodnutia, ale chceme na Rusko vyvinúť čo najväčší tlak na medzinárodnej úrovni,“ povedal. Pridané.

India v posledných týždňoch zvýšila dovoz energie z Ruska v rozpore s globálnymi sankciami voči Moskve. Americkí predstavitelia povedali Indii, že neexistuje zákaz dovozu energie z Ruska, ale nechcú vidieť rýchly nárast.

Na posilnenie hospodárskej spolupráce medzi Indiou a Ruskom sa zaviedlo množstvo inštitucionalizovaných mechanizmov. Obchod je však brzdený ukrajinskou vojnou a následnými sankciami uvalenými Západom.

READ  Spojené štáty, ktoré prijímajú 100 000 ukrajinských utečencov, uvalili na Rusko ďalšie sankcie

Minister zahraničných vecí S. Jaishankar začiatkom tohto mesiaca reagoval na nespravodlivú kritiku nákupov indickej ropy z Ruska počas vojny na Ukrajine, čo malo negatívny vplyv na svetovú ekonomiku.

Jaisankar zdôraznil, že pri ochrane dovozu ropy do Indie z Ruska je dôležité pochopiť, ako konflikt na Ukrajine ovplyvňuje rozvojové krajiny. Spýtal sa tiež, prečo bola spochybňovaná iba India, keď Európa pokračovala v dovoze plynu z Ruska uprostred ukrajinskej vojny.

Na otázku, či indický dovoz ropy z Ruska nefinancuje súčasnú vojnu na Ukrajine, Jaisankar odpovedal: „Pozrite sa, nechcem sa hádať. Ak India dáva ropu Rusku, potom financuje vojnu. Nefinancovalo ruský plyn?“ Európa? Nech je to trochu rovné.“

Jaisankar vo svojom prejave na GLOBSEC 2022 Bratislava Forum na Slovensku uviedol, že sankcie uvalené EÚ sú v záujme niektorých európskych krajín.

„… ak sa staráte o seba, môžete sa starať o ostatných. Ak Európa tvrdí, že dopad na ekonomiku nie je traumatický, sloboda by mala byť pre ostatných. Nuž,“ povedal. (ANI)

Obrázok použitý v príbehu je obrázok súboru

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close