Technológie

Indicko-americký vedec Aarti Prabhakar, bývalý predseda Darba, bol nominovaný za najlepšieho vedeckého poradcu amerického prezidenta Bidena.

WASHINGTON 22. júna (PTI) Popredného indicko-amerického vedca Dr. Aartiho Prabhakara nominoval Joe Biden za najvyššieho vedeckého poradcu prezidenta USA, čo je krok, ktorý Biely dom a indicko-americká komunita vítajú ako „historicky významný“.

Ak to potvrdí Senát, doktor Prabhakar sa zapíše do histórie ako prvá žena, imigrantka alebo farebná osoba, ktorá bude generálnou riaditeľkou Úradu pre politiku vedy a techniky (OSTP). Bude tiež najnovším vysokokvalifikovaným odborníkom z indicko-americkej komunity, ktorý bude nominovaný na kľúčovú pozíciu v Bidenovej administratíve.

„Doktor Prabhakar je brilantný a vysoko uznávaný inžinier a aplikovaný fyzik a bude viesť Úrad pre vedeckú a technologickú politiku, aby rozšíril naše možnosti a využil vedu, technológiu a inovácie na splnenie našich náročných výziev a na to, aby nemožné bolo možné,“ povedal Biden. Povedal utorok.

„Zdieľam presvedčenie doktora Prabhakara, že Spojené štáty majú najvýkonnejší stroj na vynálezy, aký kedy svet videl. Keďže Senát zvažoval jeho vymenovanie, som vďačný Dr. Alandre Nelsonovej za pokračovanie vo vedení OSTP a za to, že Dr. Francis Collins bude naďalej slúžiť ako môj poradca pre vedu,“ povedal.

Po potvrdení bude tiež prezidentským asistentom pre vedu a techniku. V tejto funkcii bude Dr. Prabhakar prezidentovým hlavným poradcom pre vedu a techniku, spolupredsedom Prezidentskej poradnej rady pre vedu a techniku ​​a členom prezidentovho kabinetu.

Okrem toho je Prabhakar (63) tretím ázijsko-americkým, pôvodným obyvateľom Havaja alebo Tichomoria, ktorý slúži v kabinete prezidenta Bidena, spolu s viceprezidentkou Kamalou Harris a obchodnou zástupkyňou USA Catherine Toy, ak sa potvrdí, že vedú OSTP.

„Dnešné vymenovanie je historické, pričom Prabhakar je prvou ženou, imigrantkou alebo osobou inej farby pleti, ktorá bola nominovaná do funkcie riaditeľky OSTP potvrdenej Senátom,“ uviedol Biely dom.

READ  Všetky európske krajiny by mali ťažiť z pobrežnej produktivity

Pred vedením Národného inštitútu pre štandardy a technológie (NIST) bola Prabhakar jednomyseľne potvrdená Senátom a bola prvou ženou, ktorá zastávala túto funkciu. Neskôr pôsobil ako riaditeľ Agentúry pre pokročilé obranné výskumné projekty (DARPA), rodiska prelomových technológií, akými sú pirátstvo a internet.

Indickí Američania privítali Prabhakaranovu kandidatúru.

„Indický americký vplyv s potešením zistil, že prezident Biden chce nominovať Dr. Aartiho Prabhakarana za riaditeľa Úradu pre politiku vedy a techniky (OSTP). Tlieskame prezidentovmu historickému rozhodnutiu povýšiť nielen výnimočne kvalifikovaného Dr. Prabhakarana, ale aj juhoázijských a ázijských Američanov, ktorí chcú dosiahnuť nové výšky a stať sa lídrami vo verejnej službe a vedeckej komunite, “povedal Neil Makija z Indie.

„Keďže tento rok v júni pozorujeme Mesiac imigračného dedičstva, je neuveriteľné, že prezident nominuje Dr. Prabhakaran ako prvú ženu do vedenia OSTP, prvú osobu inej farby pleti a prvú imigrantku,“ povedal Varun Nigor, výkonný riaditeľ AAPI Victory. aliancie.

Dr. Prabhakar doteraz viedol dve rôzne federálne agentúry pre výskum a vývoj a v spolupráci so start-upmi, veľkými korporáciami, univerzitami, vládnymi laboratóriami a neziskovými organizáciami v širokej škále oblastí vyvinul nové výkonné riešenia pre zložité výzvy. Je inžinierom a aplikovaným fyzikom s rozsiahlymi manažérskymi a vodcovskými oprávneniami.

Prabhakar pôsobil ako riaditeľ Darba od roku 2012 do roku 2017. V Darbe dohliadal na tímy, ktoré modelovali systém na detekciu jadrových a rádioaktívnych materiálov pred vývojom teroristickej bomby, a vyvíjal nástroje na odhaľovanie sietí obchodovania s ľuďmi v hlbokom a temnom webe. Komplexným vojenským organizáciám pomohla spolupracovať, aj keď na to pôvodne neboli navrhnuté. Zriadil nový úrad na podporu nových biotechnológií, uviedol Biely dom.

Pod jeho vedením začala Darpa vyvíjať miesto na očkovaciu látku MRNA s rýchlou odozvou, čo umožnilo rýchly vývoj najbezpečnejšej a najúčinnejšej vakcíny vo svetovej histórii v reakcii na COVID-19.

READ  Priemyselní analytici sú stále optimistickí v tom, že sa tento rok dočkáme zmeny v pro

Podľa Bieleho domu bola Prabhakar jednomyseľne potvrdená americkým Senátom ako šéfka Národného inštitútu pre štandardy a technológie (NIST), čím sa stala prvou ženou, ktorá viedla organizáciu vo veku 34 rokov.

Prabhakarova rodina emigrovala z Dillí do Spojených štátov, keď mal tri roky – najprv sa presťahoval do Chicaga a potom sa vo veku 10 rokov presťahoval do Lupacu v Texase, kde získal titul z elektrotechniky na Texaskej technickej univerzite.

Bola prvou ženou, ktorá získala doktorát z aplikovanej fyziky na Kalifornskom technologickom inštitúte, kde má aj titul MS v elektrotechnike. Svoju kariéru začal v legislatívnej oblasti ako člen Kongresu v Office of Technical Assessment.

Je členom Inštitútu elektrických a elektronických inžinierov a Národnej akadémie inžinierstva a je kolegom v Centre pre pokročilý výskum behaviorálnych vied na Stanfordskej univerzite.

V rámci svojich federálnych vedúcich úloh strávil Prabhakar 15 rokov v Silicon Valley, kde pomáhal najať výskum a vývoj ako výkonný riaditeľ spoločnosti a rizikový investor.

Minulý týždeň Biden nominoval indicko-americkú expertku na obranu Radhu Iyengara na post Pentagonu.

Biely dom minulý mesiac vo vyhlásení uviedol, že americký prezident Biden mal nominovať Gautama Rana, indicko-amerického obchodného diplomata, za nového veľvyslanca USA na Slovensku.

Biden vymenoval indicko-americkú diplomatku Rachnu Sachdeva Gorhonan za svoju veľvyslankyňu v Maliku v apríli, čo je tretie indicko-americké menovanie za mesiac.

V marci prezident Biden vymenoval dvoch Indoameričanov za veľvyslancov USA. Predstaviteľa veľvyslanectva Puneeta Talwara nominoval za veľvyslanca krajiny v Maroku a politického aktivistu Shebaliho Rustana Tukalu za svojho veľvyslanca v Holandsku.

(Tento príbeh bol vydaný z kanála Wire Agency bez akejkoľvek zmeny textu. Zmenil sa iba názov.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close