Veda

Indický „Mangalyaan“ skončil po 8 rokoch tvrdej práce: Správa

Misia Mars Orbiter Mission za 450 miliónov rupií bola spustená na PSLV-C25 v roku 2013. (súbor)

Bangalore:

Indickej orbitálnej lodi Mars sa minul pohon a jej batéria sa vybila nad bezpečnými limitmi, čo vyvolalo špekulácie, že prvá medziplanetárna misia v krajine Mangalyaan konečne dokončila svoje dlhé zmeny.

Misia Mars Orbiter Mission za 450 miliónov rupií bola vypustená na PSLV-C25 5. novembra 2013 a kozmická loď MOM bola úspešne vynesená na obežnú dráhu Marsu 24. septembra 2014 pri svojom prvom pokuse.

„Odteraz už nie je žiadne palivo. Batéria satelitu sa vybila,“ uviedli zdroje z Indickej organizácie pre výskum vesmíru (ISRO) pre PTI. „Odkaz sa stratil“.

Neexistuje však žiadne oficiálne vyhlásenie národnej vesmírnej agentúry krajiny, ktorá tu sídli.

S palivom na palube ISRO vykonával orbitálne manévre na kozmickej lodi MOM, aby ju presunul na novú obežnú dráhu, aby sa vyhlo hroziacemu zatmeniu v minulosti.

„Ale nedávno došlo k jednému zatmeniu za druhým, ktoré trvalo sedem a pol hodiny,“ uviedli predstavitelia pod podmienkou anonymity.

Ďalší predstaviteľ povedal: „Keďže satelitná batéria je navrhnutá tak, aby zvládla trvanie zatmenia iba jednu hodinu a 40 minút, dlhšie zatmenie vybije batériu nad bezpečný limit.“

Predstavitelia ISRO poznamenali, že sonda Mars Orbiter Craft fungovala približne osem rokov, čo je oveľa skôr, ako bola plánovaná životnosť misie o šesť mesiacov.

„Splnilo to svoju prácu a prinieslo dôležité vedecké výsledky,“ povedal. Ciele misie boli predovšetkým technické a zahŕňali návrh, realizáciu a vypustenie kozmickej lode Mars Orbiter schopnej operovať s dostatočnou autonómiou počas fázy cestovania; Vstup/zachytenie obežnej dráhy Marsu a fáza na obežnej dráhe okolo Marsu.

MOM – technologický demonštračný podnik – niesol päť vedeckých nákladov (spolu 15 kg), ktoré zbierali údaje o povrchovej geológii, morfológii, atmosférických procesoch, povrchovej teplote a procese úniku z atmosféry.

READ  Nový 10-ročný plán pre vesmír

Týchto päť prístrojov je: Mars Color Camera (MCC), Thermal Infrared Imaging Spectrometer (TIS), Metánový senzor pre Mars (MSM), Mars Exospheric Neutral Composition Analyzer (MENCA) a Lyman Alpha Photometer (LAP).

„Spoločnosti MOM sa pripisuje niekoľko ocenení, ako je nákladová efektívnosť, krátke trvanie realizácie, ekonomický hromadný rozpočet a miniaturizácia piatich heterogénnych vedeckých nákladov,“ uviedli predstavitelia ISRO.

Vysoko eliptická geometria obežnej dráhy MOM umožnila MCC nasnímať snímky „plného disku“ Marsu v jeho najvzdialenejšom bode a jemné detaily z najbližšieho bodu.

MCC vytvorilo viac ako 1000 obrázkov a zverejnilo atlas Marsu.

Medzitým však ešte neboli potvrdené plány na ďalšiu misiu „Mangalyaan“ na Červenú planétu.

ISRO prišiel s „Vyhlásením o príležitosti“ (AO) pre budúcu misiu Mars Orbiter Mission (MOM-2) v roku 2016, ale predstavitelia uznali, že nadchádzajúce projekty „Gaganyaan“, „Chandrayaan-3“ a „Aditya-L1“ sú na aktuálnom zozname priorít vesmírnej agentúry.

AO povedal: „Teraz sa plánuje ďalšia misia na obežnú dráhu okolo Marsu pre budúcu príležitosť na spustenie. India na experimenty na misii na obežnej dráhe okolo Marsu (MOM-2) s cieľom riešiť príslušné vedecké návrhy boli pozvané od zainteresovaných vedcov. Problémy a témy.“ Na otázku o aktualizácii MOM-2 vysoký predstaviteľ ISRO povedal PTI: „Ešte nie je v schválenom zozname.“

„Musíme pripraviť návrh projektu a užitočné zaťaženie na základe rozsiahlych konzultácií s výskumnou komunitou,“ povedal predstaviteľ. „Je to stále na rysovacej doske. Na dokončenie misie sú však potrebné ďalšie detaily a medzinárodná spolupráca.“

(Okrem názvu tento príbeh nebol upravený zamestnancami NDTV a je publikovaný zo syndikovaného kanála.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close