Veda

Infarkt: Ak máte stolicu viac ako raz denne, zvyšuje sa riziko

Koronárna choroba srdca (CHD), známa aj ako ischemická choroba srdca, je hlavnou príčinou úmrtí vo Veľkej Británii a na celom svete. CHD popisuje, čo sa stane, keď sa prívod krvi do vášho srdca zablokuje alebo preruší nahromadením tukových látok v koronárnych artériách. Často je predzvesťou srdcového infarktu. CHD je zvyčajne spôsobené zlým životným štýlom, ale Výskum Jeden prišiel na prekvapivý rizikový faktor – každodenné vyprázdňovanie.

Vedci skúmali súvislosť frekvencie pohybu čriev s hlavnými cievnymi a nevaskulárnymi ochoreniami mimo tráviaceho traktu.

Aby to urobili, preosiali údaje z China Kaduri Biobank, do ktorej sa v rokoch 2004 až 2008 zapísalo 10 účastníkov z geograficky odlišných regiónov v Číne.

Do štúdie bolo zahrnutých 487 198 účastníkov vo veku 30 až 79 rokov bez rakoviny, srdcových chorôb alebo mŕtvice, ktorí boli sledovaní v priemere 10 rokov.

Čo sa výskumníci naučili?

Účastníci, ktorí mali stolicu „viac ako raz denne“, mali vyššie riziko ischemickej choroby srdca ako referenčná skupina („raz denne“), napísali vedci.

PREČÍTAJTE SI VIAC: Lekár varuje pred vysadením statínov „náhle“ – „šok“ môže byť „život ohrozujúci“

Tento trend bol navyše pozorovaný pri mnohých ďalších chronických komplikáciách, ako je srdcové zlyhanie, chronická obštrukčná choroba pľúc, diabetes mellitus 2. typu a chronické ochorenie obličiek (CKD).

Okrem toho najnižšia frekvencia stolice („menej ako trikrát týždenne“) bola tiež spojená s vyšším rizikom ischemickej choroby srdca, veľkých koronárnych príhod, ischemickej cievnej mozgovej príhody a CKD.

Vedci dospeli k záveru: „BMF [bowel movement frequency] bola spojená s budúcimi rizikami viacerých cievnych a nevaskulárnych ochorení. Mala by sa zvážiť integrácia hodnotenia BMF a zdravotného poradenstva do primárnej starostlivosti.“

READ  Nemocnica v okrese Santa Clara pokutovaná za nedodržanie objednávky na testovanie COVID-19 - oblasť zálivu NBC

Odkaz neprekvapuje. Napríklad zápcha je jedným z rizík srdcových chorôb a pacienti so srdcovými chorobami majú tendenciu mať zápchu.

nepremeškaj
Cholesterol: Ovocie, ktoré môže znížiť „zlé“ hladiny [TIPS]Zvyky, ktorým sa treba pri čistení zubov „vyhnúť“. [ADVICE]Mŕtvica: Populárna prídavná látka v potravinách môže mať „priamy“ odkaz [INSIGHT]

Niektorí ľudia pred infarktom nevedia, že majú ICHS.

Angína je termín používaný na opis najbežnejších symptómov CHD.

Podľa British Heart Foundation (BHF) medzi ne patria:

  • Bolesť v hrudníku
  • ťažké dýchanie
  • bolesť prechádzajúca telom
  • pocit mdloby
  • Nevoľnosť.

ako reagovať na infarkt

Srdcový infarkt (infarkt myokardu alebo IM) je vážna zdravotná pohotovosť, pri ktorej je prívod krvi do srdca náhle zablokovaný, zvyčajne krvnou zrazeninou.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close