Ekonomika

Inflácia dosiahla historické maximum

Inflácia v eurozóne v júni vzrástla na 8,6 % a podľa piatkového oznámenia Eurostatu dosiahla nové historické maximum. Grécke údaje sú ešte znepokojujúcejšie, keďže podľa Eurostatu harmonizovaný index spotrebiteľských cien EÚ vzrástol na 12 % z 10,5 % v máji.

Júnové údaje pre národný index spotrebiteľských cien, ktorý podľa Helénskeho štatistického úradu (ELSTAT) v máji dosiahol 11,3 %, majú byť zverejnené budúci piatok 7. júla a pravdepodobne budú bližšie k 13 %.

Vzhľadom na to, že ceny elektriny a pohonných hmôt sú na veľmi vysokých úrovniach, nemožno očakávať skorý pokles spotrebiteľských cien, pričom existujú problémy s dostatočnou ponukou primárnych a sekundárnych tovarov, čo vedie k ďalšiemu zvyšovaniu cien.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien vzrástol o 12 % od jeho zaznamenania v Grécku v roku 1996, pričom predchádzajúci rekord bol zaznamenaný v máji 2022. Naposledy dosiahol Národný index spotrebiteľských cien takúto úroveň v roku 1993.

Na základe údajov Eurostatu malo Grécko v júni piatu najvyššiu infláciu v eurozóne po Estónsku (22 %), Litve (20,5 %), Lotyšsku (19 %) a Slovensku (12,5 %). Krajina zaznamenala v júni druhú najvyššiu medzimesačnú zmenu indexu na úrovni 2,5 % (Estónsko malo 2,8 % mesačnú zmenu) v porovnaní s májom, čo ukazuje, aký prudký bol v poslednom čase nárast cien v Grécku.

Údaje Eurostatu pre jednotlivé sektory ukázali, že Grécko malo minulý mesiac druhú najvyššiu celkovú infláciu (60,6 %) po Belgicku (64,6 %) na medziročnej báze.

Toto číslo poukazuje na silnú závislosť gréckej výroby od konvenčných foriem energie a určite vysvetľuje nárast cien nielen energetických produktov, ale aj väčšiny ostatných tovarov a služieb.

READ  Náklady na „vyrovnanie“ Borisa Johnsona: t 2 tn, hovorí britský think tank | Boris Johnson

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close