Ekonomika

Inflácia v eurozóne dosahuje rekordnú výšku a zvyšuje tlak na ECB

Inflácia v krajinách eurozóny vzrástla v auguste na ďalšie rekordné maximum, čo vytvorilo väčší tlak na Európsku centrálnu banku (ECB), aby výrazne zvýšila úrokové sadzby.

Spotrebiteľské ceny v 19 členských štátoch Európskej únie, ktoré majú spoločnú menu euro, vzrástli o 9,1 percenta z 8,9 percenta v júli, uviedol v stredu (31. augusta) Eurostat.

Vlani bola sadzba 2,2 percenta oproti inflačnému cieľu ECB na úrovni dvoch percent.

V Estónsku bol zaznamenaný nárast o 25,2 percenta, v Litve o 21,1 percenta a v Lotyšsku o 20,8 percenta.

V Belgicku, Grécku, Španielsku, Holandsku, na Slovensku a v Slovinsku boli sadzby nad 10 percent. odhaduje Eurostat.

Najnižšiu mieru inflácie má Francúzsko na úrovni 6,9 percenta, nasledované Maltou a Fínskom so 7,1 percenta a 7,6 percenta.

Nemecko, najväčšia ekonomika EÚ, medzitým zaznamenalo infláciu na úrovni 8,8 percenta, čo je najviac za takmer polstoročie.

Spotrebiteľské ceny rastú od novembra 2021 a augustové údaje zaznamenali deviaty rekord v rade v eurozóne.

Náklady na energiu boli hlavnou hnacou silou neúprosného zvyšovania cien, s anualizovanou mierou 38,3 percenta v auguste v porovnaní s 39,6 percentami v júli.

Zvýšili sa aj ceny potravín, alkoholu a tabaku, ktoré vzrástli o 10,6 percenta v porovnaní s 9,8 percentami v júli, keď sa k zvýšeniu cien pridali aj nedávne vlny horúčav a suchá v Európe.

Ceny priemyselných tovarov bez energií tiež vzrástli o viac ako päť percent, čo je ostro sledovaný ukazovateľ, pretože inflácia sa šíri po celej ekonomike a neprejavuje sa len vo vysoko kolísavých cenách energií a potravín.

Očakáva sa, že ECB budúci týždeň oznámi ďalšie zvýšenie sadzieb, keďže eurozóna smeruje do recesie.

Domácnosti, ktoré míňajú viac na vykurovanie, budú míňať menej inde, najmä na služby, zatiaľ čo energeticky náročné odvetvia znížia produkciu, čo zvýši infláciu.

READ  Nemecko a východoeurópski spojenci sa snažia uzavrieť obchody so zbraňami na Ukrajine

Politici sú rozdelení v názore na 75-bodové zvýšenie vkladovej sadzby (teraz na nule), zatiaľ čo iní argumentujú miernejším zvýšením po júlovom 50-bodovom pohybe po 11 rokoch bez zvýšenia sadzieb.

Banka musí bojovať s vysokými cenami a nízkym rastom, často označovaným ako stagnácia, pričom jej musí ponechať rozhodnutia, ktoré len ubližujú Európanom.

Stimulácia zvýši infláciu, ale sprísnenie politiky ešte viac spomalí ekonomiku.

Ekonomické vyhliadky Európy zostávajú nepriaznivé, keďže rastúce ceny energií by mohli ešte viac vytlačiť ďalšie ceny nahor, možno až 10-percentnú infláciu na jeseň av zime.

Očakáva sa, že ECB bude zvyšovať úrokové sadzby počas celého roka, čím sprísni pôžičky pre firmy a domácnosti.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close