Ekonomika

Inflácia v eurozóne sa zmierňuje, no skrýva nerovnomerný vývoj

Inflácia v eurozóne sa po dvoch mesiacoch dvojciferných sadzieb opäť znížila na jeden bod.

Najnovšie údaje zo štatistického úradu EÚ Eurostat Ročná inflácia v eurozóne bola v decembri na úrovni 9,2 %, čo je nárast z 10,1 % v novembri a 10,6 % v októbri.

Nízka inflácia nasleduje po zvýšení úrokových sadzieb iniciovaných Európskou centrálnou bankou (ECB) v roku 2022 a po poklese cien energií počas zimy.

Napriek nižším cenám za veľkoobchodný plyn ako v lete, sa stále očakáva, že energetika bude mať najvyššiu ročnú mieru inflácie 25,7 % v decembri. Hoci to predstavuje prudký pokles v porovnaní s novembrovou mierou 34,9 %, energetická inflácia je stále pred všeobecným indexom, ktorý meria infláciu v koši tovarov a služieb.

Pokles inflácie energií bol stále dostatočne veľký na to, aby vyrovnal zvýšenú infláciu vo všetkých ostatných kategóriách hodnotených Eurostatom.

Po energetike sú ďalšou najinflačnejšou kategóriou, ktorú Eurostat hodnotí, potraviny, alkohol a tabak. Agentúra odhadla, že inflácia v kategórii dosiahla v decembri 13,8 %, čo je o dva percentuálne body viac ako v predchádzajúcom mesiaci.

Náhodný regionálny inflačný systém

Najnovšie čísla odhaľujú, že krajiny eurozóny zaznamenávajú nárast cien výrazne odlišným tempom. A zatiaľ čo niektoré krajiny sú na ceste k oživeniu, iné sú stále v zajatí inflácie.

Dobrou správou je, že sa zdá, že zatáča roh, prinajmenšom tak vysokoinflačné európske krajiny ako Pobaltie.

Napríklad Estónsko, jedna z krajín eurozóny, ktorá minulý rok pociťovala najhoršie inflačné tlaky, zaznamenala v decembri odhadovanú mieru inflácie 17,5 %, čo je pokles z vrcholu 25,2 %, ktorý zaznamenala v auguste.

Okrem Estónska bola inflácia v Lotyšsku v decembri na úrovni 20,7 %, v porovnaní s 22 % v septembri.

Medzi ďalšie krajiny, ktoré sa dostali z vysokej inflácie, patrí Luxembursko, kde ročná miera klesla na 6,2 % po tom, čo sa v júli priblížila k dvojciferným číslam. Inflácia v Španielsku, krajine eurozóny s najnižšou mierou inflácie v decembri, sa po dvojcifernom zvýšení cien v júli a auguste znížila na 5,6 %.

READ  Elon Musk reagoval na predchádzajúce obvinenia, že „ukradol“ Teslu

Na druhej strane krajiny ako Fínsko a Slovensko neprekonali vrchol inflácie a v decembri vykazujú neustále rastúce sadzby.

Spotrebitelia v eurozóne, z ktorých mnohí zažili rast cien prevyšujúci rast miezd v minulom roku, sú síce stále ďaleko od cieľa ECB vo výške 2 %, ale pokles späť na jednocifernú infláciu privítali.

Zatiaľ čo politika úrokových sadzieb ECB je poháňaná potrebou znížiť infláciu na zvládnuteľnú úroveň, odvrátenou stranou vysokých úrokových sadzieb je, že banky sú menej schopné a ochotné požičiavať klientom a účtovať vyššie sadzby.

Ročný rast úverov pre podniky a spotrebiteľov sa zvýšil po tom, čo koncom leta dosiahli rekordné maximá, informoval PYMNTS v decembri. Znížená v novembri Banky sa snažia znížiť nesplácanie.

Ďalším znakom toho, že hlavní veritelia sú ochotní zbaviť sa rizika svojich úverových portfólií, uviedla francúzska banka BNP Paribas. Zvažuje veľkú opravu Jej jednotka spotrebiteľského financovania.

Pre všetky pokrytie PYMNTS EMEA sa prihláste na odber Daily Newsletter EMEA.

Údaje PYMNTS: Prečo spotrebitelia skúšajú digitálne peňaženky

Štúdia PYMNTS „Nové platobné možnosti: Prečo spotrebitelia skúšajú digitálne peňaženky“ zistila, že 52 % spotrebiteľov v USA vyskúša nový spôsob platby do roku 2022, pričom mnohí sa rozhodnú vyskúšať digitálne peňaženky prvýkrát.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close