Hlavné správy

Internacionáli vyjadrujú znepokojenie nad zahraničnopolitickým postojom bývalého slovenského premiéra – EURACTIV.com

Na stretnutí s bývalým premiérom Robertom Figom, ktorý dnes vedie na Slovensku dezinformačnú scénu, vyjadrili diplomati svoje obavy zo zahraničnopolitickej orientácie jeho strany.

Veľvyslanci členských krajín EÚ, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov na Slovensku sa stretli s bývalým premiérom a šéfom silnej opozičnej Národnej rady Smer-SD (S&D).

Fico si v posledných mesiacoch buduje svoju obľubu na dezinformačnej scéne, počas pandémie presadzuje antivakcinačnú agendu, vedie rozhovory medzi NATO a EÚ a angažuje sa v agresívnej politike voči prezidentke Zuzane Čaputovej, pričom ju opakovane označuje za agentku USA. V júli ukrajinské centrum pre boj proti dezinformáciám pridalo Figa na svoj zoznam proruských propagandistov.

Veľvyslanci odôvodnili stretnutie ako pokračovanie svojich pravidelných kontaktov so slovenskými politickými stranami a ich vedením, otvorene sa však vyjadrovali ku kontroverznému programu strany.

„Francúzsky veľvyslanec spolu s ďalšími veľvyslancami vyjadril obavy zo zahraničnopolitickej orientácie strany Smar-SD,“ uviedlo francúzske veľvyslanectvo na Slovensku.

Veľvyslanec USA na Slovensku Gautham Rana zopakoval, že „boj proti dezinformáciám na Slovensku vrátane tých, ktoré šíria lži o USA a našom veľvyslanectve, je nanajvýš dôležitý“.

„Vytváranie a opakovanie nepravdivých informácií pre krátkodobý politický zisk poškodzuje demokratické inštitúcie a narúša dôveru verejnosti vo volených predstaviteľov,“ dodal Rana.

Jeho predstavitelia podľa Smeru-SD predložili diplomatom „dôkazy a relevantné dokumenty potvrdzujúce hrubé zneužívanie trestného práva voči slovenskej opozícii (…)“.

Figo bol nútený odstúpiť z funkcie premiéra v roku 2018 po celonárodných protestoch po zabití novinára a jeho snúbenice.

V súčasnosti je vo vyšetrovacej väzbe, obvinený zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužitia právomoci a ohrozenia dôverných daňových informácií počas výkonu funkcie. Ako sediaci poslanec však požíva zatýkaciu imunitu.

(Lucia Yar | EURACTIV.sk)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close