Svet

Irán drží balistické rakety, drony vŕtajú uprostred napätia

V piatok vzrástlo napätie nad iránskymi islamskými revolučnými gardami za vykonávanie vojenských cvičení zahŕňajúcich balistické rakety a drony v centrálnej púšti krajiny, ako aj nad jadrovým programom Teheránu a nátlakovou kampaňou USA proti Islamskej republike.

Počas prvej fázy výcviku v piatok ráno štátna televízia informovala, že policajná vesmírna jednotka vypálila balistické rakety zem-zem proti simulovaným nepriateľským základniam. Cvičenia zahŕňali balistické rakety na tuhé palivo Soulbaugh a Tessful. Zastavené boli aj drony nesúce bomby. Verzia Soulfur Tessful má dojazd 700 kilometrov (430 míľ) a vojnová loď 450 kilogramov (992 libier).

Irán má raketovú kapacitu až 2 000 kilometrov, čo je dosť na to, aby sa dostal na izraelské a americké vojenské základne v regióne. Po tom, čo USA minulý rok v januári zabili najvyššieho iránskeho generála v Bagdade, sa Teherán odvetil vypálením balistických rakiet držaných americkými jednotkami na dvoch irackých základniach, čo malo za následok desiatky otrasov mozgu.

Dostávajte e-mailom informácie o dennom vydaní Izraela a nikdy nepremeškajte naše najlepšie príbehy

Irán v posledných týždňoch zvýšil svoje vojenské cvičenia. Iránske námorníctvo v stredu uskutočnilo dvojdňové raketové cvičenie krátkeho doletu v Ománskom zálive. V sobotu usporiadali revolučné gardy námornú prehliadku v Perzskom zálive. Pred týždňom Irán vykonal veľký dronový manéver v celej polovici krajiny.

IRGC minulý týždeň predstavila jednu zo svojich „strategických raketových základní“, ktoré sa nachádzajú „na pobreží Perzského zálivu“, uvádza sa na webovom serveri Korbus Sebanius.

Iránska štátna televízia ukázala sklady podzemných mín a rakiet na juhu krajiny neďaleko strategických vôd Hormuzu.

„Naša logika je posilnená pri obrane regionálnej jednoty, nezávislosti krajiny a úspechov islamskej revolúcie,“ uviedol hlavný veliteľ IRGC generál Hossain Salami. „To, čo dnes vidíte, je jedno z mnohých zariadení námorných strategických rakiet IRGC.“

READ  Ruskému lietadlu „doomsday“ boli ukradnuté tisíce dolárov - Svet - Správy

Spojené štáty americké označili IRGC za teroristickú organizáciu.

Táto fotografia, ktorú 8. januára 2021 zverejnil web iránskych revolučných gárd Sebanews, zobrazuje veliteľov iránskych polovojenských revolučných gárd držiacich minulé rakety pri návšteve novej vojenskej základne v Iráne na nezverejnenom mieste v Perzskom zálive. (Sepanius cez AP)

Napätie opäť rastie od pádu administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa, keď Irán vyvíjal tlak na Západ kvôli jeho kampani proti embargu proti Islamskej republike.

Irán začal odznova Obohatí urán na 20 percent Minulý týždeň prekročila limit stanovený v jadrovej dohode so svetovými mocnosťami z roku 2015.

V roku 2018 Trump odstúpil od dohody známej ako Spoločný komplexný akčný plán a obnovil americké sankcie proti Iránu, ktorý sa dostal do recesie.

Rozhodnutie obohatiť urán na 20% – čo je menej ako 90% toho, čo je potrebné pre jadrovú bombu, avšak podľa tohto kritéria je relatívne málo technických opatrení -, neiniciovala relatívne umiernená vláda prezidenta Hasana Rúháního, ale prvý parlament, ktorému dominovali konzervatívci minulý rok.

Po atentáte na vedca Mohsena Fakhrzeha, ktorý 27. novembra obvinil Teherán z Izraela, delegáti schválili návrh zákona, podľa ktorého bude Irán požadovať, aby začalo obohacovanie uránu obohacovať o 20%, uviedla organizácia JCBOA. ) Urán každý rok.

Myslíš to vážne. Vážime si to!

Preto prichádzame do práce každý deň – aby sme náročným čitateľom ako ste vy, poskytli pútavé informácie o Izraeli a židovskom svete.

Takže teraz máme žiadosť. Na rozdiel od iných spravodajských organizácií nevystavujeme mýtny múr. Ale pretože noviny, ktoré vyrábame, sú drahé, pozývame prominentných čitateľov Times of Israel, aby sa pripojili, aby nám pomohli podporiť našu prácu Spoločenstvo Times of Israel.

READ  „Rusko, Rwanda posiela vojakov do Stredoafrickej republiky“ | politické správy

Až 6 dolárov mesačne môže pomôcť podporiť náš časopis o kvalite a zároveň obdivovať Times of Israel BEZ REKLAMY„Rovnako ako prístup k exkluzívnemu obsahu, ktorý je k dispozícii iba členom komunity Times of Israel.

Pripojte sa k našej komunite

Pripojte sa k našej komunite

Už ste členom? Ak to chcete prestať sledovať, prihláste sa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close