Írska republika ženy 1-0 Fínsko Ženy: Ženy v zelenom si zabezpečili postup do play-off na majstrovstvách sveta | Futbalové správy

Ženská reprezentácia Írska si zabezpečila postup do play-off, keďže sa prvýkrát uchádzala o postup na majstrovstvá sveta.

Gólom v druhom polčase od náhradníčky Lily Aakovej porazili Zelení Fínsko 1:0 a posunuli sa na druhé miesto v skupine A s hrou v rukách.

Tím Veracruz prekonal pomalý začiatok a vďaka rekordnému domácemu publiku 6952 na štadióne Tallahassee rivalita rástla. Aukinova hlavička im zabezpečila zaslúžený náskok a posilnení bolesťou z minulosti im nebolo možné odoprieť, keď bojovali o famózne víťazstvo.

Príležitosť pre Írov teraz prichádza, keď začínajú snívať o Austrálii a Novom Zélande v roku 2023.

Hoci už majú isté druhé miesto, výhra vonku na budúci týždeň zlepší ich nasadenie do ďalšieho kola.

Obrázok:
Írska republika postúpila do ďalšieho kola kvalifikácie

Názov Agg odkazuje na kritériá pre Írsko

Ženy v zelenom pred veľkým domácim publikom vstúpili do skupiny A v priaznivej pozícii, v nemalej miere vďaka úspechu v Helsinkách na začiatku kampane.

Hostia vedeli, že musia vyhrať.

Fínsko prehralo na európskom šampionáte všetky tri zápasy, ktoré odohralo. Ale nabrúsení skúsenosťami z júla začali žiariť ako oba tímy.

Z rohu v tretej minúte sa, žiaľ, neujali vedenia. Írsky brankár Courtney Brosnan zle odhadol plávajúcu loptu a Megan Connolly bola nútená uvoľniť sa z bránkovej čiary.

Mali viac šancí, no Linda Sallstromová dvakrát zachránila pred Brosnanom.

Hoci sa hostia tešili z držania lopty aj územia, svoju prevahu nedokázali zapísať do tabuľky. S polčasom sa domáci viac presadili.

Katie McCabe bola neustálou hrozbou po ľavom krídle, zatiaľ čo Denis O’Sullivan to pôsobivo zakombinoval v strede parku.

Pauova strana sa v závere polčasu tvrdo presadila na otvárač. V dlhom írskom tlaku sa Campbellov center zľava stretol s hlavou Diane Caldwellovej, ktorej snaha prinútila Fínsku ostrieľanú stopérku Tinju-Riku Korpelovú k prvému zákroku v noci.

Brankár Fínska bol o pár minút opäť povolaný do akcie, tentoraz zastavil strelu Heather Payne.

Do polčasu sa napokon ani jednej zo strán nepodarilo presadiť.

1. septembra 2022;  Denise O z Írska počas kvalifikačného zápasu majstrovstiev sveta vo futbale žien 2023 medzi Írskou republikou a Fínskom na štadióne Tallaght v Dubline Foto E..in Noonan/Sportsfile
Obrázok:
Denis O’Sullivan z Írska zakročil proti Fínke Heidi Kollanenovej.

Tento rozdiel len veľmi nezabrzdil dynamiku hostí. Krátko po reštarte predviedol Korbela ďalší zákrok po tom, čo jeho spoluhráč Ellie Bikujamsa nešťastne nasmeroval loptu na bránu.

Tlak sa však napokon vyplatil v 54. minúte. Connolly napumpoval dlhý voľný center do šestnástky, kde striedajúci Og našiel Korbelu, aby hlavou loptu hlavou do siete.

Dievčatá povzbudzovali z vedenia a sledovali, ako kopú na green. McCabe a O’Sullivan pôsobivo zakombinovali, pričom hviezda Arsenalu prudko vystrelila nad brvno.

Na rozdiel od úspechu v Helsinkách, Íri neboli tvrdohlaví. Výsledok videli väčšinou komponovaný a profesionálny.

V rekordnú noc sa Írski WNT tešili z jedného zo svojich najslávnejších víťazstiev. Dúfajú však, že sa to neukáže ako vrchol kampane, keďže sa otvára väčšia príležitosť.

Čo bude ďalej?

S už zabezpečenou miestenkou v play-off cestuje Írska republika budúci utorok na Slovensko na svoj posledný skupinový zápas. Fínsko zatiaľ hostí víťaza skupiny Švédsko.

Sky je hrdé na to, že je hlavným partnerom a sponzorom ženského národného tímu FAI.