Írsko sa po víťazstve nad Slovenskom posunulo bližšie k majstrovstvám sveta

Írsko môže vynechať prvé kolo budúcomesačného play-off Svetového pohára výhrou 1:0 nad Slovenskom.

V závislosti od toho, ako sa veci vyvinú, môže tím Vera Pau získať od svojho prvého majstrovstiev sveta iba jedno víťazstvo.

Proti prehrávajúcemu Slovensku potrebovalo Írsko na víťazstvo piaty gól Denisa O’Sullivana.

Írska reprezentantka Denise O’Sullivanová oslavuje so spoluhráčkami po tom, čo strelila svoj prvý gól počas kvalifikačného zápasu FIFA žien na MS 2023 medzi Slovenskom a Írskou republikou v Národnom tréningovom centre v Seneku na Slovensku. Obrázok: Stephen McCarthy/Sportsfile

Po štvrtkových ceremoniáloch v Tallaghte mal Senec na zverenky Very Pauwovej ďalšie šnúry.

Vďaka tomu, ako sa výsledky vyvíjali počas víkendu, dievčatá v zelenom vedeli, že potrebujú vyhrať, aby sa vyhli prvému kolu budúcomesačného play-off.

Jamiemu Finnovi, Megan Connollyovej a Rueshovi Littlejohnovej nepomohlo množstvo potrebných zmien po tom, čo Fínsko začalo vyhrávať.

Slovensko – napriek tomu, že v skupine A skončilo na druhom mieste – sa mohlo pochváliť rozhodnou a defenzívnou stránkou, ktorá frustrovala Írsko, keď sa tieto tímy minulý rok stretli v Dubline.

Diana Lemešová zo Slovenska v akcii proti Harriet Scottovej z Írska počas kvalifikačného zápasu FIFA žien na MS 2023 medzi Slovenskom a Írskom v Národnom tréningovom centre v Senku na Slovensku. Obrázok: Stephen McCarthy/Sportsfile

Remíza sa začala pomaly, Írsko nepredstavovalo veľkú hrozbu pre svojich hostiteľov, ktorí si radi udržali formu.

Šancí bolo málo a Katie McCabeová bola z rohu najlepšia. Lewis Quinn sa postavil na kopačku, ale Diane Caldwellová poslala loptu do bezpečia.

Do polčasu ostávalo menej ako 10 minút a slovenský odpor napokon zlomil brilantný tímový ťah.

Jess Jiu kopol do rýchlosti solídnym driblingom a potom prihral Denisovi O’Sullivanovi.

Útočníčka šprintovala k postrannej čiare a vďaka užitočnému kontaktu od Martiny Czarnowskej škrtla vo vnútri a O’Sullivan strelil loptu do siete.

Zverenci Petra Cobana pred bránkou príliš nehrozili a do polčasu sa nič nezmenilo.

Bezpečne o gól, tím Pau nebol v druhom polčase pod tlakom, aby riskoval. Až v 59. minúte sa Írsko dostalo do prvej dobrej šance a vyzeralo komfortne.

Po ďalšom ultradlhom hode Megan Campbellovej bola lopta odprataná zo slovenského šestnástka. McCabe mal šancu zdvojnásobiť náskok z hranice šestnástky, ale jeho volej sa nedokázal dostať pod brvno.

READ  Rusko vs. Poľsko - Správa o futbalových zápasoch - 1. júna 2021

O desať minút neskôr to bol kapitán, keď z priameho kopu poslal výborný center do priestoru. Podanie Ougha a Claire O’Riordan z neho urobilo jeho prvý súťažný štart po štyroch rokoch, ale jeho snaha bola len okrajová.

Írsko síce nepremenilo šance, no prenasledovaní domáci poskytli ešte menej – brankár Courtney Brosnan sedel väčšinu zápasu ako divák.

Leanne Kiernan sa v poslednej desaťminútovke presadil za Payna a rýchlo sa dostal k zakončeniu nádhernej prihrávky od O’Sullivana, no dobiehajúci brankár uprel hviezde Liverpoolu šancu.

S malým tlakom Cobanových zverencov sa Írsko mohlo dočkať víťazstva 1:0 a spolu s ním aj rozlúčky v druhom kole play-off.