Veda

Izrael a Švajčiarsko hlásia prvé prípady opičích kiahní, keď sa vírus šíri. správy

Podľa vedcov sú ohniská opičích kiahní mimoriadne nezvyčajné v krajinách, kde vírus nie je endemický.

Izrael a Švajčiarsko potvrdili svoje prvé prípady opičích kiahní, čím sa pripojili k detekcii choroby, ktorá je endemická v častiach Afriky v niekoľkých európskych a severoamerických krajinách.

V posledných týždňoch bolo zistených viac ako 100 potvrdených alebo podozrivých prípadov opičích kiahní v Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Nemecku, Belgicku, Taliansku, Portugalsku, Španielsku a Švédsku, ako aj v USA, Kanade a Austrálii. sa šíri.

Podľa vedcov sú ohniská mimoriadne nezvyčajné v krajinách, kde vírus nie je endemický.

Hovorca Tel Avivskej nemocnice Ichilov v sobotu agentúre AFP povedal, že 30-ročný muž, ktorý sa nedávno vrátil zo západnej Európy s príznakmi opičích kiahní, mal pozitívny test na vírus.

Izraelské ministerstvo zdravotníctva v piatok uviedlo, že muž prišiel v zahraničí do kontaktu s mužom trpiacim opičím kiahňam a zostal v izolácii v nemocnici Ichilov v miernom stave.

Švajčiarsko v sobotu potvrdilo svoj prvý prípad opičích kiahní, muža v kantóne Bern, ktorý sa nakazil vírusom „blízkym fyzickým kontaktom v zahraničí“, uviedol kantón vo vyhlásení.

Canton povedal, že táto osoba konzultovala s lekárom, pretože mala horúčku a vyrážku a cítil sa horšie, a dodal, že osoba bola v izolácii doma a choroba sa vyvíjala „benígnym“ spôsobom. Canton uviedol, že osoba, s ktorou boli v kontakte, bola informovaná

Vírus, ktorý spôsobuje typické pľuzgiere, ale je zriedkavo smrteľný, je endemický v častiach strednej a západnej Afriky. Symptómy zahŕňajú horúčku, bolesti svalov, opuchnuté lymfatické uzliny, zimnicu, únavu a vyrážku na rukách a tvári pripomínajúcu ovčie kiahne.

Vírus sa môže preniesť kontaktom s kožnými vredmi alebo kvapôčkami od infikovanej osoby, ako aj prostredníctvom spoločných predmetov, ako sú posteľná bielizeň alebo uteráky.

Opičie kiahne zvyčajne vymiznú po dvoch až štyroch týždňoch, tvrdí Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá v súčasnosti pracuje na ďalších usmerneniach pre krajiny, ako obmedziť šírenie choroby.

READ  Mamičky hyeny odovzdávajú svoje sociálne siete svojim mláďatám

David Heyman, predseda Strategickej a technickej poradnej skupiny WHO pre infekčné hrozby s epidemickým a epidemickým potenciálom, uviedol, že odborníci pravdepodobne v najbližších dňoch poskytnú viac usmernení krajinám, ako bojovať proti opičím kiahňam.

Heyman pre agentúru Reuters povedal: „To, čo sa teraz deje, je, že vstúpil do populácie ako sexuálna forma, ako genitálna forma, a šíri sa ako forma sexuálne prenosných infekcií, ktoré sa rozšírili do sveta.“ Jeho prenos po celom svete je vylepšený.“

Povedal, že uvoľnené stretnutie WHO bolo zvolané na piatok „kvôli naliehavosti situácie“.

Zdravotnícki úradníci vo viacerých krajinách varovali, že počet prípadov môže v Európe ešte narastať, keďže sa v nadchádzajúcich mesiacoch budú konať veľké letné oslavy a festivaly.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close