Ekonomika

Izrael má za cieľ „pohnúť sa vpred“ so Slovenskom, keď sa premiéri stretnú v Jeruzaleme

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu v Jeruzaleme stretol so svojím slovenským náprotivkom Eduardom Hagerom. Obaja lídri diskutovali o prehĺbení bilaterálnej spolupráce najmä v oblasti technológií, inovácií a cestovného ruchu.

„Slovensko a Izrael majú vynikajúce vzťahy, ktoré sa neustále zlepšujú. Dúfam teda, že tento dialóg pomôže posunúť sa ďalej,“ povedal Netanjahu.

Počas ich súkromného stretnutia Netanjahu zdôraznil potrebu zabrániť Iránu získať jadrové zbrane a diskutoval o perspektívach rozšírenia Abrahámskych dohôd.

Predsedovia vlád následne podrobne rokovali, na ktorom sa zúčastnili štátny tajomník ministerstva financií SR Ľuboš Jančič, štátny tajomník ministerstva obrany Marián Major a prvý štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Švec. Prítomný bol izraelský veľvyslanec na Slovensku Aidan Lev-On a veľvyslanec SR v Izraeli Igor Mauks.

Heger mal v pondelok navštíviť Jad Vašem, kde si prehliadne Múzeum histórie holokaustu a Sieň mien, zúčastní sa na spomienkovej slávnosti v Pamätnej sieni, navštívi Pamätník detí a zapíše sa do knihy návštev.

Hegerova návšteva prichádza v čase, keď sa Maďarsko údajne pripravuje na presťahovanie svojho veľvyslanectva do Jeruzalema na budúci mesiac, hoci prezident európskej krajiny uviedol, že zatiaľ nebolo prijaté žiadne oficiálne rozhodnutie.

Zman Izrael Maďarsko v piatok oznámilo, že sa stane prvým členským štátom EÚ, ktorý otvorí veľvyslanectvo v hlavnom meste Izraela. Vysocí predstavitelia izraelského ministerstva zahraničných vecí denníku uviedli, že dohoda bola dosiahnutá po „intenzívnych“ rozhovoroch medzi ministrom zahraničných vecí Elim Cohenom a jeho maďarským náprotivkom Petrom Szijardom.

Európska únia kritizovala potenciálny krok jedného zo svojich členov, pričom hovorca organizácie pre zahraničnú politiku Peter Stano citoval rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN č. 478 prijatú v roku 1980, ktorá vyzvala všetky členské štáty OSN, aby stiahli svoje veľvyslanectvá a diplomatické misie z Jeruzalema.

READ  Slovensko čelí obnoveným politickým otrasom a čiastočnej ekonomickej nestabilite

V posledných rokoch sa niektoré krajiny po vzore USA rozhodli presunúť svoje veľvyslanectvá z Tel Avivu do Jeruzalema, pričom prezident Donald Trump tak urobil v roku 2018.

Maďarsko sa pripojí k Spojeným štátom, Hondurasu, Guatemale a Kosovu v uznaní hlavného mesta Izraela. Izraelské ministerstvo zahraničných vecí minulý mesiac oznámilo, že Papua Nová Guinea tento rok otvorí svoje prvé veľvyslanectvo v Izraeli v Jeruzaleme.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close