Ekonomika

Izrael sa zaviazal, že nezmení krajinu na bezpečný prístav pre uznávaných ruských oligarchov

Izraelský minister zahraničných vecí Yair Labitz dnes v Bratislave povedal, že Rusko nemôže prekonať západné sankcie prostredníctvom Izraela. Na spoločnej tlačovej konferencii so svojím slovenským náprotivkom Ivanom Gorkokom Lapid povedal:Izrael nebude cesta Ignorovať sankcie, ktoré na Rusko uvalili Spojené štáty americké a ďalšie západné štáty. Ministerstvo zahraničných vecí koordinuje problém s Izraelskou bankou, ministerstvom financií, ministerstvom hospodárstva, správou letísk, ministerstvom energetiky a ďalšími zainteresovanými stranami.

Izrael sa doteraz odmietal pripojiť k západným sankciám voči Rusku, predovšetkým pre neochotu priamo konfrontovať Moskvu, a udržiava dialóg a spoluprácu o Sýrii. Do úvahy treba brať aj židovsko-ruskú oligarchiu. Mnohí z nich majú Izraelčanov okrem ruského občianstva a vlastní majetok v krajine.

Niektorí experti tvrdia, že Izrael nemá právne nástroje na uvalenie takýchto sankcií. Na rozdiel od iných západných krajín, po tom, čo Rusko v roku 2014 anektovalo Krym, Izrael neurobil zmeny vo svojej legislatíve na zavedenie sankcií. Izrael však zmenil svoju menovú politiku v súlade so štandardmi OECD, čím oligarchom veľmi sťažil presun svojich bankových operácií do Izraela. Zatiaľ nie je jasné, či chce Izrael sprísniť kontrolu nad takýmito účtami.

Jeruzalem sa vraj rozhodol pozorne sledovať vstup súkromných lietadiel a člnov vlastnených oligarchiou, aby sa Izrael nestal útočiskom západných sankcií. Labyrint 28. februára varoval svojich kolegov ministrov, aby nepomáhali židovsko-ruským miliardárom postihnutým medzinárodnými sankciami. Bol citovaný ako povedal: „Mali by ste byť Buďte veľmi opatrní Pretože títo ľudia majú kontakty a môžu vám zavolať na telefón a opýtať sa na veci.

Labit sa v Bratislave prihovoril izraelským snahám o sprostredkovanie medzi Ukrajinou a Ruskom a povedal: „Izrael Urobí všetko možné Napomáhať sprostredkovateľskému úsiliu zastaviť streľbu a obnoviť mier. Spolupracujeme s naším najväčším spojencom, Spojenými štátmi a našimi európskymi priateľmi, aby sme zabránili pokračovaniu tejto tragédie. Kancelária premiéra Naftaliho Bennetta 13. marca oznámila, že opäť telefonicky hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Želenským o úsilí ukončiť vojnu.

READ  Bridge MP hovorí, že Chorvátsko sa stalo domovom pre seniorov v EÚ

Lapidet je v súčasnosti na Slovensku po stretnutí o zlepšení izraelského humanitárneho úsilia pre Ukrajinu a včerajšej návšteve Rumunska. V Bratislave Lapit poznamenal: „Izrael a Slovensko spolupracujú na získaní Humanitárna pomoc v rámci ukrajinských hraníc. Izrael doteraz poslal na Ukrajinu 100 ton zdravotníckej techniky, generátorov a iných zásob a my ďakujeme slovenskej vláde za spoluprácu. V Rumunsku včera Lapid navštívil hraničný priechod Siret na rumunsko-ukrajinskej hranici, kde povedal: „Nezatvoríme svoje brány a srdcia pred stratenými ľuďmi na celom svete. Máme morálnu povinnosť byť súčasťou medzinárodného úsilia na pomoc utečencom z Ukrajiny“. Nájdite si teplý domov A posteľ na spanie.“

Pred odchodom do Sirte sa Lapid stretol s rímskym vedením v Bukurešti. Na spoločnej tlačovej konferencii so svojím rumunským vyslancom Bogdanom Aurescom Lapid povedal: „Rovnako ako Rumunsko, Izrael odsudzuje ruskú inváziu na Ukrajinu. Je to neopodstatnené a vyzývame Rusko, aby prestalo strieľať a útočiť a vyriešiť tento konflikt za rokovacím stolom. Izrael urobí všetko, čo je v jeho silách, aby dosiahol mierové urovnanie. Pracujeme v plnej koordinácii s naším spojencom Spojenými štátmi a našimi európskymi partnermi, aby sme túto tragickú tragédiu čo najskôr ukončili.

Lapid odsúdil ruskú okupáciu Ukrajiny 24. februára. Toto je prvý a jediný prípad, keď tak izraelské vedenie urobilo verejne. Bennett Shuttle sa venuje diplomacii, v Moskve sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a telefonicky hovoril s nemeckým kancelárom Olafom Scholesom v Berlíne a s Putinom, Scholesom, Zhelenským a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close