Svet

Izrael zaútočil na sever Gazy po útoku na južnú „bezpečnú zónu“ Al-Mawasi | Správy o konflikte medzi Izraelom a Palestínou

Medzinárodný výbor Červeného kríža uviedol, že „ťažké projektily“ dopadli niekoľko metrov od jeho kancelárie v určenej bezpečnej zóne na juhu.

Podľa palestínskych predstaviteľov izraelská armáda podnikla údery v pásme Gazy po tom, ako útok na stanový tábor v al-Mawasi na juhu zabil najmenej 25 ľudí.

Šéf vládneho úradu pre médiá v Gaze v sobotu pre Al-Džazíru povedal, že pri izraelských útokoch na utečenecký tábor Shadi a štvrť Tufa v meste Gaza zahynulo najmenej 42 Palestínčanov.

Tareq Abu Azzoum z Deir el-Balah v centre Gazy povedal, že izraelská armáda zaútočila na obytnú oblasť v utečeneckom tábore Shaadi.

„Záchranári sa s pomocou verejnosti snažia z trosiek nájsť preživších,“ povedal. „Počet obetí prichádzajúcich do nemocnice Al-Aksá je na vzostupe.“

Mahmúd Bassal, hovorca civilnej obrany Gazy, povedal, že je „veľmi ťažké“ dostať sa k obetiam Shaadi.

„Napriek skoršiemu oznámeniu, že sa mu podarilo vojensky ovládnuť severnú časť Gazy, Izrael opäť útočí na oblasti, kde pôsobil,“ povedal Abú Azoom.

Ministerstvo zdravotníctva v Gaze v sobotu uviedlo, že za posledných 24 hodín bolo pri izraelských útokoch zabitých 101 Palestínčanov a 169 zranených, pričom mnohí uviazli pod troskami a nemohli sa k nim dostať sanitky a tímy civilnej obrany.

Išlo o najvyšší denný počet obetí zaznamenaný v enkláve ministerstvom od 8. júna, keď izraelské sily zabili najmenej 274 Palestínčanov, aby oslobodili štyroch izraelských väzňov v utečeneckom tábore Nuseirat.

V piatok pri izraelskom útoku neďaleko základne Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) v tábore al-Mawasi, ktorý Izrael označil za bezpečnú zónu, zahynulo najmenej 25 a 50 bolo zranených, uviedli palestínske úrady pri dvoch útokoch. Informovala o tom agentúra Associated Press.

Svedkovia, ktorých príbuzní zomreli pri jednom z výbuchov, povedali agentúre AP, ako izraelské sily vypálili druhú salvu, ktorá zabila tých, ktorí vyšli z ich stanov.

READ  Reštrukturalizácia práce po voľbách

„Boli sme v našom stane a zaútočili 'zvukovou bombou' v blízkosti stanov Červeného kríža a potom pri prvom zvuku vyšiel môj manžel,“ povedala agentúre AP pred nemocnicou Násir Mona Ashourová, ktorej manžel pri útoku zahynul. . V neďalekom Khan Yunis.

„Potom zaútočili na druhú, ktorá bola o niečo bližšie ku vchodu do Červeného kríža,“ povedal.

MVČK odsúdil útok na tábor a uviedol, že umiestnenie jeho humanitárnej kancelárie, na ktorú zaútočili, bolo bojujúcim stranám známe. Uvádza sa, že 22 ľudí zomrelo a 45 ľudí bolo zranených.

„Mimoriadne nebezpečná streľba na humanitárne štruktúry, známe stranám konfliktu a jasne označené symbolmi Červeného kríža, ohrozuje životy civilistov a zamestnancov Červeného kríža,“ uvádza sa vo vyhlásení.

„Štrajk poškodil štruktúru kancelárie MVČK, ktorá je obklopená stovkami vysídlených civilistov vrátane našich palestínskych kolegov žijúcich v stanoch.“

Jeden z tých, ktorí útok prežili, povedal Al-Džazíre, že oheň ich „spaľoval“ „z každého smeru“.

„Práve sme jedli a išli sme spať a odpočívať, keď ďalšiu vec, ktorú sme počuli, bol zvuk výbuchu, ktorý zničil naše miesta. Sme sami a nevieme, čo robiť. Stále nie sme schopní spracovať, čo sa stalo,“ povedal preživší.

Palestínske ženy smútia, keď sa lúčia s príbuzným zabitým predchádzajúci deň pri štrajku v tábore al-Mawasi severozápadne od Rafahu. [Bashar Taleb/AFP]

Abu Azoom z Al-Džazíry poznamenal, že izraelské útoky sa za posledných 24 hodín od útoku na Al-Mawasi zvýšili.

„Svedkovia uviedli, že izraelské tanky vstúpili do al-Mawasi náhle a nečakane a vypálili množstvo delostreleckých granátov na evakuačné centrá a provizórne stany,“ povedal v sobotu.

„Celá oblasť Al-Mawasi je evakuačným centrom. Ide o najmenšiu enklávu, kde sa uchýlilo viac ako 100 000 Palestínčanov. Sú tam zriadené poľné nemocnice a je to centrum pre humanitárne organizácie,“ dodal.

READ  Zimbabwe vláda obmedzuje opatrenia - Moneyweb

Izraelská armáda v piatok uviedla, že neexistuje „žiadny náznak“ útoku na tábor, ale uviedla, že sa o ňom uvažuje. Armáda predtým uviedla, že jej sily vykonávajú v oblasti Rafahu „presné operácie založené na spravodajských informáciách“.

V izraelskej vojne v Gaze od 7. októbra zahynulo podľa sobotňajšieho ministerstva zdravotníctva viac ako 37 500 ľudí a 85 900 zranených. Upravený počet obetí útokov vedených Hamasom v Izraeli je 1139, pričom desiatky ľudí sú stále v zajatí. V Gaze.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close