Svet

Izraelský parlament hlasuje o ukončení Netanjahuovej 12-ročnej vlády | Správy o Benjaminovi Netanjahuovi

Dvanásťročné funkčné obdobie predsedu vlády Benjamina Netanjahua sa končí 60 hlasmi MK za novú vládu.

Izraelský parlament hlasoval za ukončenie 12-ročného funkčného obdobia predsedu vlády Benjamina Netanjahua. Na jeho miesto nastúpila vláda, ktorá prisľúbila uzdravenie krajiny, ktorá bola odchodom najdlhšie pôsobiaceho vodcu v krajine naštrbená.

Predseda vlády sa stal Naftali Bennett, vodca malej ultranacionalistickej strany, po tesnom hlasovaní v parlamente po 60:59. Ak ale chce pokračovať v práci, musí udržiavať nekompetentné spojenectvo strán z radov politickej pravice, ľavice aj stredu.

Novú vládu zostavia vodcovia ústrednej opozície Yair Lapid a Bennett – ktorí budú pred nástupom Lapida do funkcie dva roky vo funkcii predsedu vlády.

Prvýkrát povedú vládu strán naprieč politickým spektrom, čo predstavuje 21-percentnú menšinu, ktorá zahŕňa izraelských palestínskych občanov.

Koniec éry

Netanjahu pri hlasovaní sedel potichu. Po jeho schválení vstal z miestnosti, skôr ako sa stihol vrátiť späť a podať Bennettovi ruku. Napätý Netanjahu s čiernou lekárskou maskou krátko predtým, ako vyšiel, krátko sedel na stoličke opozičného vodcu.

Netanjahu, najdominantnejší izraelský politik svojej generácie, sa mu po voľbách 23. marca nepodarilo zostaviť vládu, štvrtýkrát za dva roky.

71-ročný muž je milovaný jeho tvrdými podporovateľmi a nenávidený kritikmi. Prebiehajúci korupčný prípad, v ktorom tieto obvinenia popiera, ešte viac prehĺbil zmätok.

Je lídrom najväčšej strany v parlamente a očakáva sa, že bude dôrazne proti novej vláde. Ak bude frakcia priskrutkovaná, môže stratiť väčšinu a hrozí jej zrútenie, čo mu dá šancu vrátiť sa k moci.

Jeho oponenti už dávno odsúdili Netanjahuovu rozporuplnú rétoriku, politickú taktiku a to, čo on považuje za podriadenie štátnym záujmom pre svoje politické prežitie.

Hlboké rozpory v krajine sa prejavili už v nedeľu, keď Bennett pred hlasovaním vystúpil v parlamente. Opakovane ho vyrušovali a kričali Netanjahuovi priaznivci, z ktorých mnohí boli vyvezení z miestnosti.

READ  88 rokov: Zomrel herec Jean-Paul Belmondo

Vo vyhlásení Jeruzalema Harryho Bassetta z Al Jazeera sa uvádza, že je „veľmi rušivý … pokus o mierovú zmenu moci“.

Pokus Bennetta predniesť svoj prejav slovami v súlade s Netanjahuom „okamžite zachytil všemožný odpor členov pravicového tábora Benjamina Netanjahua,“ uviedol Basset.

„Niektorí členovia Knessetu … boli vyvedení z miestnosti.“

Mnoho ďalších nasledovať

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close