Ekonomika

Jaguar sa hneval na VW. V USA chce zablokovať predaj niekoľkých modelov – Magazine – Auto

Dôvodom sporu medzi spoločnosťami Jaguar Land Rover Group (JLR) a Volkswagen Group je nelegálne použitie britskej technológie vo viacerých modeloch VW, Audi, Porsche a Lamborghini.

Terrain Response považuje Jaguar Land Rover za svoju patentovanú technológiu. Tvrdí však, že ho používajú aj modely Volkswagenu. Autor: Land Rover

Automobilky sa niekedy navzájom súdia, aby chránili svoje duševné vlastníctvo. A najnovší proces sa teraz blíži k Atlantiku. Skupine Jaguar Land Rover došla trpezlivosť. Volkswagen tvrdí, že „ukradol“ patentovaný systém riadenia terénu JLR Terrain Response. Podľa webovej stránky Bloomberg sa preto Briti obrátili na Americkú komisiu pre medzinárodný obchod, aby zablokovala predaj niekoľkých SUV značky VW na americkom trhu.

Terrain Response upravuje činnosť niekoľkých systémov, ako je prevodovka, trakčná elektronika, pohon 4 × 4 alebo motor vozidla, jednoduchým prepnutím ovládača jazdy po rôznych povrchoch. K dispozícii sú režimy sneh, piesok, blato alebo kameň. Práve tento systém JLR považuje za jeden z rozhodujúcich faktorov, ktorý priťahuje zákazníkov k značke Land Rover. Preto sa mu nepáči parazitovanie spoločnosti Volkswagen na jej technológii. Kontroverzné by mali byť najmä modely Audi Q5, VW Tiguan, Porsche Cayenne alebo Lamborghini Urus.

Toto je väčšina kľúčových modelov nemeckého koncernu v USA. Ak by sa teda spoločnosti Jaguar podarilo presadiť svoje požiadavky, nemeckému koncernu by hrozili astronomické straty. Podľa agentúry Bloomberg to nie je prvýkrát, čo sa Briti pustili do sporu s VW. V Bentley Bentayga už dávno zaútočili na Drive Dynamics. A keďže prestížna britská značka pod nemeckými krídlami rezervácie ignorovala, vo februári ju čaká súdny proces. Aktuálny spor sa preto môže skončiť súdnou cestou. Ten s Bentleyom sa dá považovať iba za test, či má JRL vôbec šancu uspieť.

READ  Mercedes-Benz už má elektrický skúter. Mikromobilita je trend
Páči sa vám tento článok?
Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je každý deň prinášať aktuálne správy. Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close