Ekonomika

Janaf by mohol výrazne zvýšiť prepravu ropy do Maďarska

Obrázok: Oficiálna facebooková stránka @Davor Filipovic

ZÁHREB, 13. mája 2022 – Minister hospodárstva a trvalo udržateľného rozvoja Davor Filipović v piatok uviedol, že jadranský ropovod by mohol výrazne zvýšiť kapacitu prepravy ropy do Maďarska bez dodatočných investícií a že Chorvátsko bude pôsobiť ako kľúčový hráč v európskom energetickom sektore.

V odpovedi na otázky novinárov na tlačovej konferencii vyzval na podávanie žiadostí o spolufinancovanie v rámci Národného programu obnovy a recesie (NPOO), pričom maďarský premiér Viktor Orban tvrdil, že Maďarsko mu zobralo oceán. , Filipovič povedal, že Orbánov výrok je úplne irelevantný.

Philopovič uviedol, že v kontexte celej situácie Chorvátsko pracuje na tom, aby sa stalo kľúčovým faktorom v európskom energetickom sektore.

„Pokiaľ ide o prepravu ropy do Maďarska, bez akýchkoľvek investícií môže súčasná kapacita Janafu zdvojnásobiť túto konkrétnu investíciu,“ povedal Filibovič. Povedal, že Chorvátsko pôjde týmto smerom a využije súčasnú situáciu na čo najväčšiu stabilizáciu energetiky v Európe.

Poznamenal, že pri súčasnej kapacite by Janaf mohol prepraviť 11,4 milióna ton ropy ročne do Maďarska, ktoré v súčasnosti prepravuje len 2 milióny ton. To ukazuje, že je možné výrazne zvýšiť prepravu ropy do Maďarska bez ďalších investícií, povedal.

„V tejto situácii, v závislosti od výsledku sankcií, bude Chorvátsko riešením pre Maďarsko a ďalšie krajiny EÚ,“ povedal.

Podľa webovej stránky Janap je projektovaná kapacita ropovodu 34 miliónov ton prepravenej ropy ročne (MTA) a inštalovaná kapacita je 20 MTA. Systém bol vyvinutý pre potreby rafinérií v Chorvátsku, Slovinsku, Srbsku a Bosne a Hercegovine (24 MTA) a pre používateľov v Maďarsku, Českej republike a na Slovensku (10 MTA).

Ekonomický poradca premiéra Svonimir Chavic opakovane povedal, že nedávna situácia postavila Chorvátsko do pozície „extra energetickej sily“. To znamená, že jeho terminál LNG by sa mohol stať „veľmi vážnym faktorom“.

READ  Britský premiér Boris Johnson sa stretol so skupinou Wiskrat a trvá na tom, že „Putin musí zlyhať“

Ak sa chcete dozvedieť viac, pozrite si našu politickú sekciu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close