Janewska prešla Kukovou v Guineji, aby získala svoj prvý titul na okruhu WTA

Posledné dva týždne boli najlepšími v kariére WTA Marina Janewskej, za ktorú je teraz držiteľom prvého singlového titulu.

V historicky prvom finále dvojhry WTA porazila BNP v nedeľu na BNP Paribas Poland Open Slovenku Kristínu Kukovú 6: 4, 7: 6 (4) v singlovom titule.

„Dnes som žila svoj sen,“ povedala Sanewska počas odovzdávania trofejí. „Je to pre mňa úžasný okamih. Teraz mám v hlave toľko vecí, že je naozaj ťažké dať všetky myšlienky dokopy.“

Svetová jednotka, 165 Janewska klesla v oboch setoch o obrovský deficit a zakaždým zaostala za dvojitou prestávkou. Belgicko však po hodine a 51 minútach hry v dvoch náročných súbojoch zvíťazilo nad 150. priečkou Kukovou.

„Svoj zápas som dnes nezačala, 0: 3, nie je prekvapením, že to bolo veľmi stresujúce,“ uviedla Janewska. „Ale niekedy som sa pýtal.“ [from the crowd]„Marína, hej, poďme!“ Skutočne ma to motivovalo a inšpirovalo k zlepšeniu. „

Minulý týždeň Janewska prešla do štvrťfinále a semifinále WTA svojej prvej kariéry v Lausanne a nakoniec prepadla k šampiónke Tamare Zidanzekovej. Tento beh vyhral po prvý raz v živote Janewskej súťaže na úrovni turné.

Semifinálová scéna v Lausanne udelila Janewskej špeciálnu výnimku v hlavnom žrebe Guiney a túto príležitosť využil oboma rukami a vo svojom prvom finále zrazil Kukovu o prvý titul na okruhu WTA.

Janewska porazila Kukovú a získala 1. titul: Guinea Highlights

2021 Guinea

Proti Kukovej poskytla druhý prielom Sanevska, ktorá získala dve tretiny cesty a nazbierala 20 brejkbalov. Kukova tých 14 šancí statočne zachránil, ale nestačilo to na zastavenie vln Sanewskej.

Dvadsaťsedemročný Janewska je teraz vo svojich posledných deviatich zápasoch 8: 1. Očakáva sa, že po svojom týždni v Guineji znovu vstúpi do top 120, keď sa vyrovná svetovému počtu 105 v kariére.

Kukovej sa v zápase rozbehol hviezdny štart, keď jeho strely oboch rúk z oboch strán mu priniesli dva brejky na podanie a vedenie 3: 0 v úvodnom sete. Janewska, ktorá vyhrala šesť z nasledujúcich siedmich gemov, sa ale ospravedlnila za krádež prvého setu Snowaka.

V druhom sete Kukova opäť dvakrát rozbila Janewskú, aby sa ujala vedenia 3: 0, ale Janewska rozbila päť po sebe idúcich gemov kombináciou bezchybnej hĺbky úderu a hlbokých rozstrelov, aby slúžila na majstrovský titul 5: 3.

Kukova bola neúčinná, ľahko zlomila Janewsku a vrátila službu 5-4. Fantastické zárobky Janewskej nakoniec poskytli Kukovej jeho štyri mečbaly 6: 5 pri podaní, ale na konci čoraz napínavejších mítingov našla Kukova silné strely a dostala sa z problémov a stanovila tajbrejk druhej sady.

Kukova už vo štvrťfinále Cotonia dramaticky zavítala: 31-ročná hráčka v tomto kole ušetrila štyri mečbaly a zvíťazila v najdlhšom tohtoročnom zápase. Ten by tento rekord nezopakoval, pretože tri brejky boli pri vypínači až 3: 3. Janevska nakoniec získala svoj šiesty majstrovský bod.

Na začiatku nedele si titul štvorhry odniesla nasadená trojka Anna Danilina z Kazachstanu a Bieloruska Lydia Marosawa. Dvojica vo finále porazila nasadenú štvorku Katarínu Pondarenkovú z Ukrajiny a Katarzynu Fiterovú z Poľska 6: 3, 6: 2.

Danilina a Marosova zvíťazili za 63 minút, čím posunuli sedem zo svojich 11 brejkbalov v zápase. Táto výhra znamenala pre víťazov úspešný týždeň, keď boli v úvodnom kole posunutí do zápasového tajbrejku, ale svoje posledné dve rampy vyhrali v dvoch setoch.

Pre 28-ročnú Marosovovú, ktorá v roku 2017 získala luxemburskú korunu po boku Leslie Pattinamy Kerkovovej, je to druhý titul vo štvorhre WTA. Pre 25-ročnú Danilinu si Guinea pripisuje prvý titul vo svojom prvom finále WTA.