Veda

Japonská kozmická loď nesúca vzorky pôdy asteroidov sa blíži k domovu

TOKIO (AP) – Japonská kozmická loď sa blíži k Zemi po ročnej ceste domov zo vzdialeného asteroidu so vzorkami pôdy a údajmi, ktoré by mohli poskytnúť informácie o pôvode slnečnej sústavy, uviedol v piatok predstaviteľ vesmírnej agentúry.

Kozmická loď Hayabusa2 opustila pred rokom asteroid Ryugu asi 300 miliónov kilometrov (180 miliónov míľ) od Zeme a očakáva sa, že 6. decembra dorazí na Zem a zhodí kapsulu obsahujúcu vzácne vzorky v južnej Austrálii.

Vedci z Japonskej agentúry pre výskum letectva a kozmonautiky sa domnievajú, že vzorky, najmä tie, ktoré sú odobraté spod povrchu asteroidu, obsahujú cenné údaje neovplyvnené kozmickým žiarením a inými environmentálnymi faktormi.

Makoto Yoshikawa, manažér misie projektu Hayabusa2, uviedol, že vedci sa osobitne zaujímajú o analýzu organických materiálov vo vzorkách pôdy Ryugu.

„Organické materiály sú pôvodom života na Zemi, ale stále nevieme (odkiaľ pochádzajú),“ uviedla Yoshikawa. „Dúfame, že nájdeme stopy po pôvode života na Zemi analýzou podrobností o organických materiáloch, ktoré priniesla Hayabusa2.“

Vesmírna agentúra JAXA plánuje vysadiť kapsulu so vzorkami na vzdialenú, riedko osídlenú oblasť v Austrálii z 220 000 kilometrov vo vesmíre, čo si vyžaduje presnú kontrolu. Kapsula chránená tepelným štítom sa pri opätovnom vstupe do atmosféry vo výške 200 kilometrov nad zemou zmení na ohnivú guľu. Asi 10 kilometrov nad zemou sa otvorí padák, aby sa pripravil na pristátie, a budú sa vysielať signalizačné signály naznačujúce jeho polohu.

Zamestnanci agentúry JAXA rozmiestnili satelitné antény na niekoľkých miestach v cieľovej oblasti, aby zachytili signály, a tiež pripravili námorný radar, drony a vrtuľníky, ktoré im majú pomôcť pri pátraní a vyhľadávaní.

Bez týchto opatrení by bolo hľadanie tobolky v tvare panvice s priemerom 40 centimetrov (15 palcov) „mimoriadne náročné“, povedal Jošikawa novinárom.

READ  Liečivo proti bolesti acetaminofén spojené s vyšším rizikom autizmu, ADHD: Štúdia

Pre Hayabusa2 to nie je koniec misie, ktorú začala v roku 2014. Po odhodení kapsuly sa vráti do vesmíru a zamieri k ďalšiemu vzdialenému malému asteroidu s názvom 1998KY26 na ceste, ktorá bude trvať 10 rokov.

Hayabusa2 pristúpil k Ryugu dvakrát, a to aj napriek jeho mimoriadne skalnatému povrchu, a úspešne zbieral údaje a vzorky počas 1,5 roka po tom, čo tam dorazil v júni 2018.

Pri prvom pristátí vo februári 2019 zhromažďoval vzorky povrchového prachu. V júli zhromaždil podzemné vzorky asteroidu po prvý raz v histórii vesmíru po pristátí v kráteri, ktorý predtým vytvoril výbuchom povrchu asteroidu.

Vedci tvrdia, že vo vzorkách pôdy asteroidov sú stopy uhlíka a organických látok. JAXA dúfa, že nájde stopy o tom, ako sú materiály distribuované v slnečnej sústave a súvisia so životom na Zemi.

Asteroidy, ktoré obiehajú okolo Slnka, ale sú oveľa menšie ako planéty, patria medzi najstaršie objekty v slnečnej sústave, a preto môžu pomôcť vysvetliť, ako sa vyvinula Zem.

Kozmickej lodi trvalo 3 a pol roka, kým dorazila do Ryugu, ale cesta domov bola oveľa kratšia kvôli súčasnému umiestneniu Ryugu a Zeme.

Ryugu v japončine znamená „Dračí palác“, názov zámku s morským dnom v japonskej ľudovej rozprávke.

___

Sledujte Mari Yamaguchi na Twitteri na adrese hpps: //www.twitter.com/mariyamaguchi

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close