športové

Jari Kurri otvorene: Fínsky hokej pomohli Švédi

dnes 10:35
|

Fínsky hokej bol v centre pozornosti v posledných rokoch. Počas posledného desaťročia získali suomi na majstrovstvách sveta štyri medaily, vrátane dvoch zlatých. Posledný bol vyhraný na minuloročnom turnaji na Slovensku. Aj keď Fíni už predtým mali nejaký medzinárodný úspech, svetový titul získali iba raz v roku 1995, keď vo finále porazili Švédi. Bol to dokonca ich prvý triumf.

Fotogaléria

Jari Kurri je členom Siene slávy NHL a päťnásobným víťazom Stanley Cupu.

Zdroj: JOKERIT.COM

A vďaka ich storočnému rivalovi sa naučili hrať hokej úspešne na najvyššej úrovni. „Toto je úspešný vývoj nášho hokeja za posledných päť alebo šesť rokov. Sme úspešní na všetkých turnajoch vrátane Majstrovstiev sveta juniorov, “uviedol vo veľkom rozhovore. Športovo-Express čerstvé šesťdesiate roky Jari Kurri,

Wayne Gretzky

Prečítajte si tiež

Legenda NHL priznala napätý vzťah s Wayne Gretzky: čo potom mal …

A mal pravdu, pretože v posledných desiatich rokoch získali Fíni päť svetových medailí na Majstrovstvách sveta do 20 a 18 rokov, tri na juniorskom šampionáte a dva v osemnástich kategóriách.

„Pred desiatimi rokmi sme sa všetci stretli na konferencii, aby sme prediskutovali, čo sa musí vo fínskom hokeji zmeniť. Rozhodli sme sa ísť po švédskej ceste, pretože v tom čase boli veľmi úspešní. Obnovili sme spôsob spolupráce so Švédmi.

Po mnoho rokov sme nemali problémy s tímom ani s taktickou stranou, ale potom sme pochopili a rozhodli sme sa zamerať viac pozornosti na jednotlivé charakteristiky. Preto sme vychovali hráčov ako Laine, Aho, Brakov, Kakko. Ich zručnosti sú na najvyššej svetovej úrovni, “ Kurri pokračoval.

Fínska hokejová legenda tiež pripustila, že Fíni v 80. rokoch stále zaostávali za svetovou elitou, ale juniorské majstrovstvá v tom čase naznačovali veľké zlepšenie, keď v rokoch 1980 – 81 získali medaily ‘peniaze a v roku ’87 sa dokonca stali majstri sveta v tejto kategórii. Prvá medaila medzi seniormi na medzinárodnom fóre bola vybojovaná na Olympijských hrách v Calgary v roku 1988, kde skončili na druhom mieste. Dovtedy však boli vždy medzi krajinami mimo svetového samitu.

Jari Kurri tvrdí, že najmä hokejisti priniesli veľa ruských trénerov Vladimír Jurzinov či Boris Majorov. A práve to bolo začiatkom 90. rokov vo Fínsku päť rokov, počas ktorých režíroval TPS Turku a Jokerit Helsinki. V rokoch 1974-76 bol tiež členom žolíkového klubu, keď sa prvýkrát stretol s mladým Kurri.

„Mal som len 16 rokov, ale pamätám si, že ma v lete donútil veľa trénovať. Celkovo však uvedení tréneri veľa priniesli fínskemu hokeju veľa. dal fínskym hráčom istotu, že dokážu pravidelne poraziť Rusov. A postupne sme začali uspieť, “pokračoval Kurri, ktorý však na svetovom pohári 1995 v roku 1995 zmizol z historického fínskeho zlata ,

Každý mal Gretzkyho rešpekt

Wayne Gretzky a Mark Messier.Fotogaléria

Wayne Gretzky a Mark Messier.

Zdroj: SITA

Prvýkrát však v roku 1984 priviedol Stanley Cup do krajiny tisícov jazier, ktoré vyhral s Edmonton Oilers. O rok neskôr ho bráni a jeho druhý krajan je už súčasťou tímu Esa Tikkanen, Spolupráca Kurriho s Wayne Gretzky, pre ktorú bol neoddeliteľnou súčasťou jeho výcviku.

„Hral som, ako som vedel. Niekoľkokrát doma som deťom povedal, že nie som dobrý strelec. V porovnaní s mojimi strelami som nezískal toľko gólov. „Gretzky bol veľmi útočný hráč, takže som musel byť útočníkom, ktorý tiež pomáhal obrancom,“ povedal s úsmevom najlepší hráč v sezóne 1984-86 a 87-88 NHL, zatiaľ čo v sezóne 1985 / 86 ovládal stôl stolov. Fínsky útočník dosiahol v NHL 1 398 bodov a do play-off pridal 233 bodov.

S Waynom Gretzkom to však stále bola slabá zmes. Najlepší hokejový hráč všetkých čias stále vládne v NHL, keď v play-off boduje 2 857 bodov a dokonca 382 bodov.

„Je zrejmé, že hráči sa k nemu viac vážili a trochu proti nemu hrali. Nie je to však tak, že na neho zaútočili. Ďalšia vec je, že bol veľmi inteligentný a dokázal veci dobre predpovedať na ľade. Preto ho nikto nikdy nemohol chytiť. ““ pridal päťnásobný víťaz Stanley Cupu Jari Kurri.


Šialené školenie Jaromíra Jágra, 48 rokov:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close