športové

Jaroslav Halák nie je typický človek, má významný prínos k úspechu Bostonu

dnes 08:00
|

William Jennings Trophy nie je najprestížnejšia z jednotlivých ocenení NHL, ale má rešpekt. Dvojnásobné, keď to brankár dvakrát vyhral.

K najlepším v NHL patrí aj Halák

V posledných desiatich rokoch uspeli iba trio Jonathana Quicka, Corey Crawforda a Jaroslava Haláka. Zatiaľ čo prvé dva boli už dlho považovaní za víťazov Stanley Cupu, slovenský brankár musel roky bojovať o svoje miesto medzi elitami.

Len málo divákov prešlo tak komplikovanými situáciami ako rodák z Bratislavy. Väčšinu svojej kariéry tvoril útvar, v ktorom musel stále tvrdo brániť svoje miesto. Na začiatku svojej kariéry tlačil s Price v Montreale, kde mu neuveriteľné play-off v roku 2010 nepomohlo s jeho novou zmluvou. Louis s Brianom Elliottom, s ktorým prvýkrát vyhral hru William Jennings Trophy v roku 2012. Halák bol väčšinou jednotka Blues, ale nakoniec odišiel. V roku 2014 sa dostal na skvelý štart na ostrovoch New York Islanders, čím v roku 2014 vytiahol svoj tím na vrchol NHL. Tréneri však postupne uprednostňovali najlacnejšieho Thomasa Greissa, čo malo za následok presun Haláka na farmu.

Mnoho brankárov to už nedokázalo urobiť mentálne. Polovica roka v americkej lige bola veľká rana na 31 a po takmer 400 hrách v najlepšej lige na svete. Halák však v minulosti ukázal, že je v najlepšej pozícii na zotavenie sa z týchto situácií. Odolával, odrazil sa k prvému tímu a nasledujúci rok bol opäť ostrovanskou jednotkou.

NIE SÚ DVA, ALE CIEĽOVÝ ZARIADENIE 1B

Pred dvoma rokmi mal dve možnosti. Jedným z nich bolo ísť do slabšieho klubu ako jednotka alebo sa prihlásiť k obľúbenému s menšou pozíciou. Bruins vedeli, čo robia. Aj keď odborníci poukázali na to, že jasnou jednotkou je Tuukka Rask, Halák si nespútal hlavu. Predstavenia nechal hovoriť samy za seba. Okrem play-off z roku 2010, keď chytil Washington z Ovechkinu a Pittsburghu z Crosby, chýba mu väčšia eliminačná hra, ale patrí medzi najlepšie v hre. V ôsmich z posledných desiatich rokov patril medzi najlepších pätnásť profilov, zatiaľ čo bez najhorších dvoch rokov Ostrovania a Blues by to bolo celkovo vyššie.

V dvoch sezónach chytil 71 zápasov s priemerom 2,36 gólov na hru s priemernou úspešnosťou 92%. „Jar je pre nás veľmi dôležitý. Je to skvelý chlapík a má vynikajúce výkony. Nemáme jasnú jednotku a dve, ale brankárov 1A a 1B. Keď máte za sebou podobných brankárov , je pre vás oveľa jednoduchšie hrať. “ David Krejčí povedal v nedávnom telekonferenčnom rozhovore s reportérmi z centra Bostonu.

Boston sa po minuloročnom infarkte dobre odrazil. Porážku v siedmej hre v konečnej sérii často robia tímy a prestane visieť. Bruins ukázali, že ich ešte viac motivuje. Vyhrali prezidentskú trofej a tohtoročné leto budú najväčšími favoritmi Stanley Cupu v karanténnych play-off.

NAJLEPŠÍ PÁR NHL

Jaroslav Halák nahradil Bruinsa Tuukku Rasku za Bostonský gól

Zdroj: Reuters

“Nevidím žiaden dôvod, prečo by sme sa nemali vracať ako najsilnejší tím,” uviedol prezident Bruins Cam Neely. Výkony brankárov ho určite priviedli k sebadôvere. Neprežijeme, keď píšeme, že Rask a Halák sú najlepší pár v súčasnej NHL. Hovorí o tom nielen William Jennings Trophy, ale aj skutočnosť, že zostáva na vrchole všetkých štatistík. Finn je hlavným uchádzačom o Vezinskú najlepšiu brankársku trofej.

„Jar s perfektne sedí s Bruinsom. Boli od začiatku skvelým párom s Raskom. Skutočnosť, že jedna sa pohybuje druhou, vytvára úspech celého tímu.“ povedal reportérovi Joeovi McDonaldovi, ktorý píše o Bruinsovi od roku 2001 a momentálne pracuje pre uznávanú atletickú stránku.

Podľa McDonalda slovenský výkon značne pomohol aj Raskovi, ktorého považujú za jedného z najlepších brankárov dnes. „Halákova prítomnosť pomohla trénerovi Bruceovi Cassidyovi dať Raskovi veľa oddychu pred play-off. Žiadny iný tím NHL nemá lepší pár ako Bruins.“ uviedol americký novinár.

Aj z tohto dôvodu vedenie tímu predĺžilo zmluvu so Slovenskom o tridsaťpäť rokov na nový rok. Vyhrá 2,25 milióna dolárov, ak chytí najmenej desať hier, vyhrá 3,5 milióna dolárov.

Boston dokonale vyhovoval Halákovi, o čom svedčí skutočnosť, že on a jeho rodina sa rozhodli podstúpiť karanténne obdobie v meste. Zároveň sa všetci slovenskí hokejisti, s výnimkou Zdeny Cháry a Erika Čerka, rozhodli ísť domov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close