svet

“Je to nebezpečnejšie ako celá vojna.” Assad prechádza hlbokou krízou, vzťahy s Ruskom sa zhoršujú

Sýrsky prezident Bashar al-Assad čelí najväčšej kríze deviatich rokov vojny. Dôvodmi sú rodinné nezhody, kolaps hospodárstva a napätie s kľúčovým partnerom, Ruskom. Zároveň sa jeho oponenti stiahli do posledného kúta severozápadnej Sýrie, nepredstavujú hrozbu a v krajine pod vedením Assadovej rodiny neexistujú žiadni ďalší prezidentskí kandidáti. 50 rokov, píše Washington Post.

Kritické dokumenty uverejnené v ruských médiách naznačujú závislosť Assada od zahraničných spojencov – Irán a Rusko. Rozpad ekonomiky uvrhol Sýrčanov do biedy, ktorú nepoznali v nedávnej histórii. Ani Rusko, ani Irán nie sú schopní pomôcť Sýrii injekciou v hodnote jedného dolára. Assad odmieta reformy, ktoré by otvorili dvere k peniazom zo západných krajín a Perzského zálivu.

Je zraniteľnejší Rovnako ako v minulosti

Lina Khatib z Chatham House v Londýne sa domnieva, že Assad je teraz veľmi zraniteľný. „Závisí od Iránu a Ruska, nemá čo ponúknuť voličom, svet ho neuznáva, nemá žiadnu vojenskú silu ako pred vojnou. Jeho súprava náradia je prázdna, je zraniteľnejšie ako predtým “. povedala Chatibová.

Prípad Assadovho bratranca Ramiho Machlufa, ktorý zverejnil správy o tom, že sa štát snaží zabaviť svoj majetok, poukázal na rodinné problémy. Podľa štátu tento bohatý Sýria dlhuje dane vo výške 600 miliónov dolárov (takmer 546 miliónov EUR) a musí ich vrátiť. Vo videu hovorí, že sa nevzdal vojen a nevzdá sa ani teraz. Assad tiež vyvíja tlak na ďalších bohatých Sýrčanov, ktorí počas vojny zarobili peniaze. Spor s Machlúfom sa však dotýka srdca rodiny.

„Je to veľmi vážne a líši sa od tlaku na iných podnikateľov“, povedal Ajmán Abdan Núr, ktorý utiekol v roku 2008 a teraz prevádzkuje spravodajskú sieť All4Syria. Makhlouf neohrozuje Assada v úrade, ale jeho rodina patrí k dôležitým členom klanu Alaavite, ku ktorým patrí aj Assad. Podniky, charity a milície v Machloufe poskytujú živobytie tisícom Sýrčanov.

zdroj:
TASR / AP

“Pane Rummy, sme všetci s vami. Ste otcom chudobných a sú tu zlodeji, ktorí ukradli tento národ.” nahlásené používateľom sociálnych médií.

Verejne ho kritizuje

Novinár Danny Makki varoval, že Machluf verejne kritizoval prezidenta – „Nejde o nezhodu, ale o otvorenú nezhodu s prezidentom,“ povedal Makki.

Obyčajní Sýrčania vnímajú spor ako dôkaz toho, že bohatstvo štátu sa sústreďuje v rukách ešte užšieho okruhu ľudí ako predtým, zatiaľ čo iní sú chudobní. Ceny cukru a chleba sa za mesiac zdvojnásobili a Sýrčania riskujú hladovanie. Pád sýrskej libry urýchľuje dramatický pokles meny v Libanone.

Veľkým problémom je vojnou zničená ekonomika a sankcie zo strany Spojených štátov a Európskej únie, ktoré musia Assada donútiť ku kompromisu s opozíciou. V júni vstúpia do platnosti sankcie USA, ktoré potrestajú každého, kto pomohol Damašku.

Okrem Machlufa sa k tým verným pripojili aj kritici. Najslávnejší je bývalý vojak Bashir Harun. Bol zranený v boji proti povstalcom a má fotografiu na Facebooku, kde mu Assad a jeho manželka poďakovali za hrdinu. Harun sa nebál zdôrazniť, že vláda znížila svoje príspevky na liečbu zranených veteránov. „Zaobchádza s nami ako s dostihovými koňmi, ktorí strieľajú, keď sú zranení, pretože už nie sú užitočné.“ povedal Harun.

K tejto kritike sa pripojilo aj spojenecké Rusko. Existujú články, ktoré kritizujú režim za neústupnosť a korupciu. Bývalý ruský veľvyslanec v Sýrii Alexander Aksenyonok uviedol, že Assadova neochota robiť politické ústupky je v rozpore so záujmami Ruska. “Režim nechce alebo nedokáže vytvoriť systém vlády, ktorý by ukončil korupciu a zločin. Rusko je na pokraji kompromisu.” povedal.

Útoky sa zvyšujú

Analytik Fjodor Lukyanov verí, že Rusko nezmení politiku v Sýrii. Zásahom roku 2015 sa dosiahli ciele a neopustí ich. „Samozrejme, Assad závisí od podpory Ruska, ale Rusko je od neho tiež politicky závislé. Nemôže si dovoliť prestať ho podporovať bez politického poškodenia.“ povedal.

Profesor orientálnych štúdií Nikolaj Surkov je presvedčený, že Moskve čoraz viac bráni neochota sýrskej vlády robiť politické zmeny. Tieto reformy, „Kto by prerušil absolútnu moc Assada, je nevyhnutným predpokladom skutočného a trvalého zmierenia. Aj keby vláda vyhrala vojensky, až kým sa nevyriešia hlavné dôvody nespokojnosti, bude existovať riziko nového odporu.“ , povedal Surkov.

V provincii Daraa, ktorá ako prvý odsúdila Assada v roku 2011, sa zvýšili útoky, únosy, vraždy a útoky, ktoré zabili sýrskych vojakov. Nie je jasné, kto je za tým. Ďalším príkladom je provincia Idlib – útok proti povstalcom podporovaným Ruskom sa stretol s rozhorčeným protiútokom tureckej armády. Rusko potom rokovalo o prímerí v záujme Ankary, a nie Damašku.

Nič z toho nepotvrdzuje to, čo hovorí Assad, že ovláda väčšinu územia, povedal Makki. “Je to nebezpečnejšie ako celá vojna. Ak Assad nenájde riešenie, nebude vládnuť stabilnej Sýrii,” povedal.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close