Veda

Je to oficiálne – NASA podrobí raketu SLS ďalšej horúcej skúške ohňom

zvýšiť / SLS Core Stage v kozmickom centre Stennis NASA 16. januára 2021 po odpálení pre test Green Run.

Trevor Mahalman

Po dokončení preskúmania údajov zhromaždených z horúceho požiarneho testu rakety systému na vypúšťanie kozmických rakiet v polovici januára sa NASA rozhodla, že je potrebné väčšie vozidlo opäť otestovať. Úplná paľba motora je naplánovaná na štvrtý februárový týždeň.

počas Výpal 16. januára„Keď NASA zamýšľala štyri hlavné motory rakety bežať osem minút, test bol zrušený už po 67,2 sekundách. NASA uviedla, že streľbe z motora nebolo možné zabrániť kvôli prísnym obmedzeniam hydraulického tlaku v mechanizme riadenia vektora ťahu, ktoré motor alebo parník používali.

V dňoch nasledujúcich po skúšobnej streľbe v polovici januára sa predstavitelia NASA a Boeingu obávali, či budú musieť raketu vyskúšať druhýkrát. Aj keď by bolo užitočné získať ďalšie údaje, uviedol, že pri opakovanom namáhaní testovaním existujú obavy z inštalácie základnej platformy so štyrmi hlavnými motormi raketoplánu a veľkými nádržami na kvapalný kyslík a vodík. (Raketa SLS je utratiteľná, takže je určená na vystrelenie iba raz.)

Podľa agentúry bola pôvodnou skúškou horúceho ohňa ukončených 15 z 23 cieľov. Z ďalších štyroch cieľov sa hľadalo najviac údajov, zatiaľ čo tri obsahovali čiastočné údaje a jeden údaj. Toto bol posledný test, ako bude nádrž na kvapalný kyslík reagovať, keď sa kvapalný kyslík intenzívne používa a nádrž sa vyprázdňuje. Pretože ciele testu neboli splnené, inžinieri v agentúre tlačia na vedenie NASA a Boeingu, aby uskutočnili druhý test s cieľom znížiť riziko poruchy počas štartu.

V piatok to urobila NASA oficiálnou. „Po vyhodnotení údajov z prvého horúceho požiaru a siedmich testov Green Run stanovila NASA a hlavný dodávateľ Boeing, že by sa mala uskutočniť druhá, dlhšia skúška horúceho ohňa, prinajmenšom pre jadrovú fázu Artemis I by predstavovalo menšie riziko, zatiaľ čo cenné by bolo byť údajmi, ktoré pomôžu vesmírnej agentúre „certifikovať hlavný stupeň letu“. Povedané v blogovom príspevku.

READ  Pretrvávajúci Mars rover NASA vysiela obraz zrútenia fázy zostupu na Mars

NASA uviedla, že beh motorov štyri minúty počas tohto druhého testu by mal poskytnúť dostatok údajov na zabezpečenie dôvery vo výkonnosť hlavného pódia, ale ak pôjde všetko dobre, hlavný motor vystrelí osem minút.

Po druhej horúcej požiarnej skúške – za predpokladu, že NASA a Boeing získajú potrebné údaje – bude trvať asi mesiac, kým sa oživí jadro a jeho motory. Vozidlo bude potom naložené na čln, prepravené cez Mexický záliv a cez Atlantik a transportované do Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Teraz je nepravdepodobné, že to bude skôr ako koncom marca alebo apríla.

Vo svojom blogovom príspevku NASA uvádza, že akonáhle bude na Floride, základná platforma SLS bude zostavená s jej pevnými raketovými zosilňovačmi a začne sa s prvým štartom kozmickou loďou Orion „neskôr v tomto roku“. Avšak vzhľadom na to, že sa v januári predpovedal dátum vypustenia jadra z vesmírneho strediska Stenson v roku 2021, je dnes vypustenie rakety SLS do roku 2021 veľmi nepravdepodobné.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close