Veda

Jeden z najhorších svetových parazitov môže skrývať úžasné liečivé účinky: ScienceAlert

Ironickým zvratom výskumníci práve zistili, že ochorenie poškodzujúce tkanivo má schopnosť nejakým spôsobom regenerovať pečeň cicavcov.

Lepra, jedna z najstarších a najtrvalejších chorôb ľudstva, je spôsobená dvoma parazitickými baktériami, mycobacterium leprae buď mycobacterium lepra, Tieto choroboplodné zárodky pri infekcii poškodzujú kožu, nervy a iné tkanivá.

Na rozdiel od stigma okolo tohoLepra nie je veľmi nákazlivá. Šíri sa opakovaným a nadmerným kontaktom s hlienom infikovanej osoby; 95 percent ľudí vystavených baktériám však s touto chorobou neskončí a dá sa to vyliečiť kokteilom moderných liekov.

Baktérie sa prirodzene vyskytujú v pásavcoch (dasypus novemacinctus) a pri štúdiu interakcií medzi mikróbom a jeho hostiteľom vedci zistili, že parazit má neočakávanú schopnosť unášať a preprogramovať bunky.

Lekársky výskumník Samuel Hayes a jeho kolegovia z University of Edinburgh infikovali 45 pásavcov M. Lepre13 z nich odolalo infekcii a potom porovnali infikovanú pečeň so skupinou 12 zvierat, ktoré neboli infikované.

Je zaujímavé, že pečeň infikovaných pásavcov sa zväčšila – ich orgány sa oveľa zväčšili. Orgány stále zostali funkčne normálne so všetkými správnymi typmi pečeňového tkaniva vrátane proporcionálne rozšírených systémov krvi a žlčových ciest.

„Ak dokážeme identifikovať, ako rozvinúť pečeň ako funkčný orgán bez toho, aby to spôsobilo nepriaznivé účinky na živé zvieratá, možno budeme schopní vyvinúť nové techniky na omladenie starnúcej pečene a regeneráciu poškodeného tkaniva.“ možno dokážeme preložiť tieto poznatky tak, aby sa vyvinuli bezpečnejšie terapeutické intervencie pri rakovine“. rozprávanie Bunková biológka Anura Rambukkana z University of Edinburgh.

Zdá sa, že v priebehu evolučnej histórie sa baktérie naučili rozmnožovať a zvýšiť počet buniek, ktoré najlepšie vyhovujú tomu, kde v tele pásavca žijú.

Zatiaľ čo podrobnosti nie sú jasné, M. Lepre Zdá sa, že preprogramuje dospelé pečeňové bunky, hepatocyty, ich premenou do stavu podobného kmeňovým bunkám, čo umožňuje, aby sa z nich správne vyvinulo všetko extra pečeňové tkanivo.

READ  Nový algoritmus by mohol byť kvantovým skokom pri hľadaní gravitačných vĺn

člen výskumného tímu prvýkrát vykonaná Lepra môže robiť niečo podobné ako nervové podporné bunky nazývané Schwannove bunky a preprogramovať ich do stavu mladých buniek, ktoré môžu produkovať väčšiu škálu typov buniek.

In Najnovšia štúdia pásavcovVýsledkom bola úplne zdravá superveľká pečeň bez známok zjazvenia, starnutia, fibrózy alebo nádorov.

„Snaha regeneratívnej medicíny o funkčný orgán „na objednávku“ teda nie je teoretická, ale je to prirodzene sa vyskytujúci precedens, “ povedal Hayes a jeho kolegovia. Písať,

Kým ľudská pečeň má schopnosť sa aspoň čiastočne regenerovať – jediný vnútorný orgán, ktorý to dokáže –, časom sa v nich hromadí poškodenie, a to aj pri opakovanom zápalovom poškodení chronických ochorení pečene. milióny ľudí Každý rok sa ľudia stávajú obeťami chronických ochorení pečene.

Pochopenie toho, ako parazit lepry regeneruje pečeňové tkanivo, nám jedného dňa dá silu využiť aj túto schopnosť.

„Hoci je nepredvídateľný a neortodoxný, postupne sa zdokonaľuje in vivo [within body] Model môže posunúť naše chápanie prirodzeného regeneračného mechanizmu,“ uzavrel tím. v jeho novinách,

Tento výskum bol publikovaný v r bunková správa medicína,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close