Zábava

Jill Biden na stretnutí s ukrajinskými utečencami v Rumunsku a na Slovensku na Deň matiek

WASHINGTON (Reuters) – Prvá dáma USA Jill Biden plánuje vo štvrtok cestovať z Washingtonu do Rumunska a na Slovensko, aby počas Matkinho víkendu demonštrovala svoj záväzok voči ukrajinským utečencom.

Manželka prezidenta Joea Bidena sa má počas štvordňovej návštevy stretnúť s členmi americkej armády a zamestnancami veľvyslanectva, vysídlenými ukrajinskými rodičmi a deťmi, humanitárnymi pracovníkmi a učiteľmi, uviedol jeho úrad.

Biden, ktorý vyučuje angličtinu a písanie na komunitnej vysokej škole vo Virgínii, sa stretne aj s prvou dámou Rumunska, učiteľkou angličtiny Carmen Ihanis a slovenskou prezidentkou Jusanou Kaputovou.

V nedeľu, na Deň matiek v Spojených štátoch, sa Biden stretne s ukrajinskými matkami a deťmi, ktoré boli nútené opustiť svoje domovy kvôli vojne Ruska proti Ukrajine, uviedla jeho kancelária.

Politická moc manželiek prezidenta USA je obmedzená, ale často hrá úlohu „mäkkej sily“, ktorá nesie odkaz administratívy voličom a do zahraničia.

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken, minister obrany Lloyd Austin a predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová sa v Kyjeve stretli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Želenským. Prezident Biden navštívil Poľsko v marci.

Viac ako 840-tisíc Ukrajincov utieklo do Rumunska a 80-tisíc zostalo. Hoci v rumunských školách je zapísaných len 2000 ukrajinských detí, štátna televízia bude od piatka vysielať týždenné jazykové kurzy pre deti.

Od začiatku vojny prišlo na Slovensko 380-tisíc Ukrajincov, väčšina však odcestovala do iných európskych krajín. Ukrajina je silným zástancom námornej pomoci a zbraní, vrátane jedinej batérie systému protivzdušnej obrany S-300 zo sovietskej éry.

Bidena sprevádzali námestníčka štátneho tajomníka pre európske a eurázijské záležitosti Karen Danfried, Curtis Wright, hlavný riaditeľ pre multilaterálne záležitosti v Rade národnej bezpečnosti, a Daniel Diggs, riaditeľ pre humanitárne záležitosti v Rade národnej bezpečnosti.

(Správa Alexandry Alber; dodatočná správa Louisy Elyovej v Bukurešti a Johna Lopatku v Brockovi. Strih Heather Timmans a Howard Goller)

READ  Brutálna premena vojvodkyne Kate: Takéto vlasy ešte nemala!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close