Svet

Joseph zložil prísahu ako nový vodca Škótska

„Piaty stupeň“

Nový prvý minister zložil prísahu Court of Session, najvyššieho škótskeho súdu.

Napriek svojej podpore zrušenia monarchie v prospech zvolenej hlavy štátu pre Škótsko, Joseph sľúbil, že bude „dobre a verne slúžiť Jeho Veličenstvu kráľovi Karolovi III.

Britský premiér Rishi Sunak zablahoželal Jusufovi telefonicky krátko po tom, ako nového vodcu SNP v utorok potvrdil škótsky parlament ako prvého ministra.

Youssef povedal, že výzva bola „konštruktívna“ – ale naliehal na Sunaka, že Londýn musí rešpektovať „demokratické želania ľudu a parlamentu Škótska“.

Sunak povedal, že obe vlády by podľa Downing Street mali spolupracovať na každodenných politických záležitostiach vrátane ekonomiky a zdravia.

Sunacov škótsky tajomník Alistair Jack v stredu v parlamente Spojeného kráľovstva v Londýne poznamenal, že Yusuf vyzval hnutie za nezávislosť SNP, aby zaradilo „piaty rýchlostný stupeň“.

„Jemne mu pripomínam, že väčšina Škótov vlastne chce, aby to otočil – aby spolupracoval so Spojeným kráľovstvom na riešení problémov, ktoré sú pre nich skutočne dôležité,“ povedal Jack.

Nedávne prieskumy ukazujú, že približne 45 percent Škótov si želá, aby ich krajina opustila Spojené kráľovstvo – tá istá menšina zaznamenaná v referende v roku 2014, čo bude znamenať, že Londýn bude v tejto veci trvať na celú generáciu.

Najvyšší súd Spojeného kráľovstva minulý rok rozhodol, že Sturgeonova vláda nemôže usporiadať nové referendum bez súhlasu Londýna.

Keďže SNP je potom na križovatke, a po hlasovaní svojho rozdeľujúceho vedenia, opoziční labouristi dúfajú, že získajú späť kreslá v Škótsku a znovu získajú moc v celom Spojenom kráľovstve od Sunakových konzervatívcov.

„Prvá ministerka sľúbila, že zjednotí krajinu, ale nedokáže zjednotiť ani svoju vlastnú stranu,“ povedala podpredsedníčka škótskych labouristov Jackie Baileyová.

„Vernosť je odmeňovaná nad talentom – ale oboch je v SNP nedostatok,“ dodal.

READ  Omigron: Vietor „paniky“ vo Veľkej Británii pred prázdninami

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close