Veda

Juhokórejskí úradníci nenachádzajú nijakú priamu súvislosť medzi vakcínou proti chrípke a nedávnymi úmrtiami

Vláda v krajine začala kampaň proti chrípke, ktorá je znepokojená možným súčasným šírením koronavírusu a chrípky.

Po očkovaní proti chrípke od minulého piatku zomrelo najmenej 36 ľudí, vrátane 17-ročného. Podľa Juhokórejského úradu pre kontrolu a prevenciu chorôb (KDCA) bol priemerný vek zosnulých 74 rokov.

V piatok dostalo vakcínu proti chrípke viac ako 14 miliónov ľudí, z toho podľa KDCA 9,4 milióna detí, starších osôb a tehotných žien.

Ki Moran, profesor juhokórejského Národného onkologického centra, uviedol, že je známe, že vakcína proti chrípke spôsobuje vážne vedľajšie účinky u jedného z 10 miliónov ľudí.

V roku 2019 zomrelo v Južnej Kórei 227 000 ľudí vo veku nad 65 rokov, dodala. To je v priemere 621 úmrtí denne, aby sme nedávne čísla uviedli na pravú mieru.

KDCA sa v piatok rozhodla neprerušiť očkovanie proti chrípke. Podľa vyhlásenia KDCA sa v sobotu ráno uskutoční schôdza odbornej komisie pre očkovanie, aby sa preskúmali ďalšie údaje.

Zriedkavé vedľajšie účinky

Piatkové stretnutie KDCA prišlo po zvýšenej kontrole zo strany odborníkov a politikov.

Podľa tlačovej správy ministerstva zdravotníctva v piatok juhokórejský premiér Čung Sye-kjun vyzval na dôkladné vyšetrenie úmrtí s odvolaním sa na obavy verejnosti. Nevyzval na zastavenie očkovacej kampane.

Kórejská lekárska asociácia, koalícia so 130 000 lekármi, vyzvala vládu, aby na týždeň prerušila očkovací program, kým nezistia príčinu úmrtí.

Kórejská vakcínová spoločnosť vo svojom vyhlásení zdôraznila význam vakcíny proti chrípke, najmä „pre deti, starších ľudí a pacientov s chronickými chorobami a zníženou imunitou“. Organizácia uviedla obavy z možného šírenia chrípky počas pandémie Covid-19.

Odborníci na celom svete sa pripravujú na chrípkové obdobie uprostred pandémie. „Je to pre nás kritický rok, kedy sa snažíme dostať chrípku zo stola čo najviac,“ uviedol v rozhovore pre sieť AMAM JAMA Dr. Robert Redfield, riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA.

READ  Zriedkavý spln na Halloween a hodina spánku navyše :: WRAL.com

Jedným z dôvodov je zníženie zaťaženia verejných zdravotných služieb a nemocníc, ktoré sa pripravujú na zimnú vlnu. Odborníci tvrdia, že je možné dostať Covid-19 a chrípku súčasne – a pretože príznaky chrípky vyzerajú tak podobne ako príznaky Covid-19, bude nemožné vylúčiť diagnózu koronavírusu bez vyšetrenia. To znamená, že prípad chrípky môže spôsobiť vážne narušenie práce a školy.

V Južnej Kórei nakazil vírus Covid-19 25 775 ľudí a zabitých 457, uvádza univerzita Johna Hopkinsa.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close