Veda

Jupiter sa zdá byť najväčší a najjasnejší na Zemi v pondelok za 59 rokov

Tento víkend sa divákom na oblohe naskytne vzácny pohľad na rozľahlosť Jupitera, ktorý sa javí ako najväčší a najjasnejší za posledné desaťročia. Jupiter bude jedným z najpozoruhodnejších prírodných objektov na nočnej oblohe, ak nie tým najväčším.

V nedeľu sa Jupiter dostane do najbližšej vzdialenosti od Zeme vo vzdialenosti asi 367 miliónov míľ za 59 rokov. V pondelok sa plynný gigant dostane do opozície, čo znamená, že sa na Zemi objaví oproti Slnku. Jupiter bude vychádzať na východe, zatiaľ čo Slnko bude zapadať na západe. Jupiter uskutoční dve udalosti vyzerať jasne A väčší na oblohe, podľa NASA, s najlepšími výhľadmi v pondelok večer. V najbližších týždňoch sa však planéta bude javiť o niečo väčšia a jasnejšia.

Samostatne, tieto dve udalosti nie sú výnimočne zriedkavé. Jupiter sa dostane do opozície každých 13 mesiacov, vďaka čomu sa plynný gigant javí väčší a jasnejší ako v ktoromkoľvek inom ročnom období. Dosahuje tiež najbližšie priblíženie k Zemi, ktorá sa zväčšuje každých 12 rokov, čo je čas, ktorý planéte potrebuje na obeh okolo Slnka. Prekrytie týchto dvoch udalostí je fyzikálnou hrou a zopakuje sa až v roku 2139.

„Je to jedna zo zábavných vecí na živote na pohyblivej planéte,“ povedala Michelle Thaler, astronómka NASA. „Všetko je pripravené, aby sa Jupiter stal najväčším, aký uvidíte na oblohe za posledných 59 rokov.“

Absolvujte kozmickú prehliadku snímok zachytených Webbovým teleskopom

Rozdiely si zrejme najviac všimnú amatérski astronómovia, povedal Thaler. Podľa NASA budú ľudia pomocou ďalekohľadu alebo ďalekohľadu schopní vidieť jemné detaily Jupiterovho pruhovania a jeho troch alebo štyroch Galileových mesiacov. Pozorovatelia na oblohe by mali zistiť vysoké nadmorské výšky, tmavú oblohu a suché počasie pre najlepšiu viditeľnosť.

READ  Vedci z U of M lokalizujú masívne miesto havárie meteoritu pod Inver Grove Heights

Thaler povedal, že teleskopy vo vesmíre budú môcť získať lepší pohľad na plynného obra počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov. Nedávno vypustený vesmírny teleskop Jamesa Webba už zachytil mimoriadny obraz planéty v pozoruhodných detailoch. Snímka vyrobená z viacerých kompozitov ukazuje polárne žiary nad severným a južným pólom Jupitera. Slávna Veľká červená škvrna, veľká víriaca búrka, ktorá môže pohltiť Zem a jej oblaky vyzerajú biele, pretože odrážajú príliš veľa slnečného svetla.

Jupiter už dlho fascinuje astronómov, nech už je to akokoľvek poskytnúť stopy do ranej histórie Zeme. Jupiter bol pravdepodobne prvou planétou, ktorá vznikla v našej slnečnej sústave, sformovaná z plynu a prachu, ktoré zostali pri formovaní Slnka asi pred 4,6 miliardami rokov. Počas tejto doby sa väčšia a ťažšia planéta prehnala vnútornou slnečnou sústavou a zničila ďalšie nové planéty, ktoré sa jej sformovali. Trosky zo zničených novonarodených planét boli jedným zo stavebných materiálov pre Venušu, Zem, Mars a Merkúr.

Thaler povedal, že Jupiter môže byť zodpovedný aj za väčšinu vody na našej domovskej planéte. Keď sa Jupiter pohyboval vnútornou slnečnou sústavou, mohol poskytnúť časť vody, ktorá dnes napĺňa naše oceány. „Veľa povrchovej vody na Zemi“ mohlo byť prinesené Jupiterom a stiahnuté s ním veľa ľadových látok z vonkajšej slnečnej sústavy, povedal Thaler.

Pozrite si toto „skutočné“ zatmenie Jupitera, ktoré vám pravdepodobne uniklo

Pre galaktických prieskumníkov je Jupiterov mesiac Európa tiež jedným z najpravdepodobnejších miest na nájdenie života v našej slnečnej sústave mimo Zeme. Ľadový mesiac môže obsahovať tri základné prvky pre život: vodu, energiu a chemikálie.

Keď sa Jupiter zriedkavo približuje a opozícia, obdivujeme jednu z najväčších fyzických príčin, ktoré tu existujú. „Na Jupiteri je toľko dobrých vecí,“ povedal Thaler. „Bude to vyzerať obzvlášť veľké a svetlé počas niekoľkých nasledujúcich týždňov. Bude to jednoducho nádherné.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close