Veda

Jupiter, Saturn bude prvýkrát od stredoveku vyzerať ako Dvojitá planéta

Tesne po západe slnka večer 21. decembra 2020 Jupiter a Saturn sa na nočnej oblohe Zeme objavia bližšie pri sebe, ako tomu bolo od stredoveku, a ponúknu ľuďom svet nad nebeskou pochúťkou zazvoniť v zimnom slnovrate.

„Zarovnania medzi týmito dvoma planétami sú pomerne zriedkavé, vyskytujú sa raz za 20 rokov alebo tak nejako, ale táto konjunkcia je výnimočne zriedkavá kvôli tomu, ako blízko sa budú planéty navzájom javiť,“ uviedol astronóm z Rice University Patrick Hartigan. “Museli by ste sa vrátiť úplne späť do úsvitu 4. marca 1226, aby ste videli bližšie zosúladenie medzi týmito objektmi viditeľnými na nočnej oblohe.”

Jupiter a Saturn sa od leta blížili k sebe na oblohe Zeme. Od 16. do 25. decembra bude od seba oddeľovať menej ako priemer úplňku.

Spojenie Jupiter a Saturn

Pohľad, ktorý ukazuje, ako sa spojka Jupiter-Saturn objaví v ďalekohľade, nasmerovaný k západnému obzoru o 18.00 h CST, 21. decembra 2020. Obrázok je adaptovaný z grafiky pomocou softvéru planetária s otvoreným zdrojom Stellarium. Poďakovanie: Táto práca „jupsat1“ je adaptovaná od Stellaria Patrickom Hartiganom, používaná pod GPL-2.0, a poskytovaná podľa CC BY 4.0 s láskavým dovolením Patricka Hartigana

“Večer najbližšieho priblíženia 21. decembra budú vyzerať ako dvojitá planéta oddelená iba 1/5 priemerom úplňku,” uviedol profesor fyziky a astronómie Hartigan. “Pre väčšinu divákov ďalekohľadu bude každý večer viditeľná každá planéta a niekoľko ich najväčších mesiacov v rovnakom zornom poli.”

Aj keď najlepšie podmienky na pozorovanie budú blízko rovníka, za priaznivého počasia bude udalosť pozorovateľná kdekoľvek na Zemi. Hartigan uviedol, že planetárne duo sa bude každý večer javiť nízko na západnej oblohe asi hodinu po západe slnka.

“Čím ďalej je divák na sever, tým menej času bude musieť zahliadnuť spojenie, kým planéty klesnú pod horizont,” uviedol. Našťastie budú planéty dostatočne jasné na to, aby sa na ne dalo pozerať za šera, čo môže byť pre mnohých amerických divákov najlepší čas na pozorovanie spojenia.

“V čase, keď bude napríklad v Houstone úplná tma, bude konjunkcia iba 9 stupňov nad horizontom,” uviedol Hartigan. “Zobrazenie by sa dalo zvládnuť, ak počasie bude spolupracovať a vy budete mať ničím nerušený výhľad na juhozápad.”

Ale hodinu po západe slnka nájdu ľudia pozerajúci sa na oblohu v New Yorku alebo Londýne planéty ešte bližšie k obzoru, asi 7,5 stupňa, respektíve 5,3 stupňa. Podľa jeho slov by tamojší diváci a v podobných zemepisných šírkach mohli urobiť dobrý dojem, keď čo najskôr po západe slnka zahliadli vzácny astronomický pohľad.

Tí, ktorí radšej počkajú a uvidia Jupitera a Saturna tak blízko pri sebe a vyššie na nočnej oblohe, sa budú musieť držať do 15. marca 2080, uviedol Hartigan. Potom sa táto dvojica objaví až niekedy po roku 2400.

READ  Báječná fosília chráni oči 429 miliónov rokov starého trilobita

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close