Veda

Kalifornské nemocnice zisťujú omikróny, majú menej hospitalizácií, kratší život

Nový Štúdium Z takmer 70 000 pacientov s Covidom v Kalifornii sa ukazuje, že Omicron spôsobuje menej závažné ochorenie ako iné varianty koronavírusu. Nový výskum, zverejnený online v utorok, Zhoduje sa s podobnými zisteniami z Južnej Afriky, Veľkej Británie a Dánska, Tiež veľa pokusov na zvieratách,

V porovnaní s Deltou bola pri infekciách Omicron polovičná pravdepodobnosť, že poslali ľudí do nemocnice. Z viac ako 52 000 pacientov s Omicron identifikovaných z elektronických zdravotných záznamov z Kaiser Permanente v južnej Kalifornii, hlavného zdravotného systému, Dr. Levnard a jeho kolegovia zistili, že za ten čas ani jeden pacient nešiel na ventilátor.

„Je to vlastne vírusový faktor, ktorý je zodpovedný za nízku závažnosť,“ povedal Joseph Levnard, epidemiológ z Kalifornskej univerzity v Berkeley a autor štúdie, ktorá zatiaľ nebola publikovaná vo vedeckom časopise.

Napriek menej závažnému vírusu spoločnosti Omicron, americké nemocnice naďalej zápasia so záplavou prípadov koronavírusu. Dr Levnard povedal, že tento paradox bol výsledkom druhu, ktorý sa šíril ako požiar. V priemere má viac ako 73 000 ľudí v Spojených štátoch denne pozitívny test, čo je takmer trikrát viac ako minulú zimu.

„Keďže je to priepustnejšie, v určitom okamihu nevyhnutne dôjde k mnohým hospitalizáciám,“ povedal doktor Levnard.

v posledných týždňochSpojené kráľovstvo a niekoľko ďalších krajín uviedli, že riziko hospitalizácie je v Omicrone nízke. Keď tento variant minulý mesiac zasiahol Spojené štáty, Dr. Levnard a jeho kolegovia začali analýzou elektronických zdravotných záznamov, ktoré vedie Southern Kaiser Permanente. Kalifornia, ktorá slúži 4,7 miliónom ľudí.

Analyzovali 69 279 symptomatických pacientov, ktorí boli v období od 30. novembra do 1. januára pozitívne testovaní na koronavírus. Tri štvrtiny pozitívnych vzoriek mali variant Omicron, zatiaľ čo zvyšok bol delta.

Štúdia zistila, že v porovnaní s Deltou znížil Omicron na polovicu riziko hospitalizácie. A čo viac, tí, ktorí prišli do nemocnice s Omicronom, zostali kratšie. Variant skrátil pobyty v nemocnici na viac ako tri dni, čo predstavuje 70-percentné zníženie v porovnaní s Deltou.

Štrnásť pacientov infikovaných Delta zomrelo, zatiaľ čo iba jeden pacient Omicron zomrel. Tento rozdiel sa premietol do 91-percentného zníženia rizika úmrtia.

Keď vedci zhromažďujú dôkazy, že Omicron je menej závažný, snažili sa pochopiť prečo. Jedným z dôvodov je, že ľudia infikovaní Omicronom majú väčšiu imunitnú ochranu ako v predchádzajúcich vlnách.

V iných krajinách vedci zistili, že skoršia infekcia inými formami znižuje pravdepodobnosť, že ľudia vážne ochorejú na Omicron. Ochranu poskytuje aj očkovanie.

„Vakcíny sú veľmi užitočné,“ povedal Dr. Levnard. On a jeho kolegovia zistili, že Kalifornčania, ktorí boli zaočkovaní, mali o 64 až 73 percent vyššiu pravdepodobnosť hospitalizácie ako tí, ktorí neboli zaočkovaní.

Avšak aj medzi neočkovanými ľuďmi bola pravdepodobnosť hospitalizácie u Omicronu menšia ako u Delty.

Dr. Levnard povedal, že táto dodatočná analýza preukázala, že Omicron je v podstate menej závažný. Štúdie na zvieratách ukazujú, že Omicron ľahko infikuje bunky v horných dýchacích cestách, ale pôsobí zle v pľúcach, čo môže vysvetliť jeho mierne účinky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close