Svet

Kamala Harris bude diskutovať o vplyve Číny v Afrike, dlhovej kríze | správy

Amerika pod vedením prezidenta Bidena rozpútala šarmovú ofenzívu v Afrike, aby súperila s Ruskom a Čínou.

Tento víkend viceprezidentka Kamala Harrisová začína turné troch krajín po Afrike, keď sa Spojené štáty snažia dostať sa do pozície lepšieho partnera ako Čína, ktorá do tohto kontinentu už desaťročia masívne investuje.

Harris bude v Ghane od 26. do 29. marca a potom v Tanzánii od 29. do 31. marca. Jeho konečnou zastávkou je Zambia, kde bude od 31. marca do 1. apríla. Stretne sa s prezidentmi troch krajín a oznámi investície verejného a súkromného sektora.

Harris bude diskutovať o zapojení Číny do technologických a ekonomických otázok v Afrike, ktoré znepokojujú Spojené štáty, ako aj o zapojení Číny do reštrukturalizácie dlhu, uviedli vysokí americkí predstavitelia.

Zambia, prvá africká krajina, ktorá počas pandémie COVID-19 nesplatila svoj štátny dlh, pracuje na dosiahnutí dohody so svojimi veriteľmi vrátane Číny.

„Nežiada sa od nás, aby sme si vyberali našich partnerov v Afrike,“ povedal tlačovej agentúre Reuters jeden z predstaviteľov, ktorý opísal rivalitu s Čínou, hoci tiež nazval USA „niektoré zo správania Číny v Afrike“ a ich „neprehľadnosť“. Obchodné transakcie.

Predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity kvôli citlivosti záležitosti, uviedol, že Harris bude diskutovať o najlepších spôsoboch, ako môže medzinárodné spoločenstvo riešiť dlhové problémy, ktorým Ghana a Zambia čelia.

V Bielom dome sa v decembri konal summit afrických lídrov a očakáva sa, že prezident Joe Biden pocestuje na kontinent koncom tohto roka.

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken bol tento rok v marci v Etiópii a Nigeri, necelý rok po návšteve Juhoafrickej republiky, Konžskej demokratickej republiky (KDR), Maroka, Alžírska a Rwandy.

Nedávne záväzky sú odklonom od postoja Washingtonu za Bidenovho predchodcu, republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa, ktorý do značnej miery ignoroval kontinent, a Rusko prehlbuje vojenské záväzky v celej frankofónnej Afrike.

READ  Donald Trump vyhlasuje vo Washingtone DC výnimočný stav pred inauguráciou Joea Bidena

Jeden z predstaviteľov povedal, že Harris, ktorá sa ako dievča stretla so svojím starým otcom z matkinej strany, keď tam pracoval, „sa teší na návrat do Lusaky, čo je súčasťou príbehu jej rodiny a je zdrojom hrdosti.“

Na svojom turné sa Harris stretne s mladými lídrami a obchodnými zástupcami, aby diskutovali o témach, ako sú klimatické zmeny a potravinová neistota.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close