Zábava

Kanada vo svojej úvodnej sérii prípravných zápasov pred majstrovstvami sveta dokráčala k pohodlnému víťazstvu nad Katarom

Tri mesiace po katastrofálnom júnovom kempe pokazenom hráčskym bojkotom kvôli uviaznutiu zmluvy sa dalo očakávať, že Kanada bude v piatok proti Kataru trochu hrdzavá.

Góly Cylea Laurina a Jonathana Davida v úvodných 13 minútach zabezpečili kanadským mužom ľahké víťazstvo 2:0 nad spoluorganizátormi majstrovstiev sveta v rakúskej Viedni. Jedinou kritikou je, že Kanada, ktorá je na 43. priečke na svete, mohla streliť viac gólov proti 48. Kataru.

„Vzhľadom na to, aký je Katar organizovaný a disciplinovaný, vedeli sme, že prvých 20 minút bude náročných,“ povedal tréner Kanady John Herdman. „Myslím si však, že naši hráči túto výzvu dnes večer zvládli.“

Kanaďanov čaká v utorok v Bratislave na Slovensku oveľa tvrdšia skúška proti 13. Uruguaju.

„Je to ťažký test,“ povedal Herdman. „Ale toto sú veci, o ktorých snívame. Už štyri roky hráme súperov CONCACAF. Všetci hráči snívajú o svojej medzinárodnej kariére. [of] Hrajú tímy so štatútom Uruguaja, Brazílie a Argentíny. Toto sú veci, na ktoré sme čakali.

„Pre nás je to rovnako finále pohára proti Uruguaju, ako proti Belgicku či Chorvátsku. [whom Canada will face in Group F at the World Cup]. Takže tam je vzrušenie. Musíme to však zmierniť realitou kvality, ktorú majú, a potom túto prácu dokončiť v nasledujúcich troch dňoch.“

Pozri | Laurin otvoril skóre Kanady:

Cyle Laurin strelil víťazný gól v priateľskom víťazstve Kanady nad FIFA World Cup hostí Katarom

Cyle Laurin strelil svoj 25. reprezentačný gól, čím predĺžil svoj kanadský rekord mužov pri výhre Kanady nad Katarom vo Viedni 2:0.

Posledný tréning na majstrovstvách sveta Kanady sa uskutoční 17. novembra v Dubaji proti 24. Japonsku.

Kanada kontrolovala väčšinu piatkového zápasu, prestrieľala Katar 13:8 (8:2 na strely na bránu) a strelila 61 percent.

READ  Slávny gitarista Eddie Van Halen podľahol rakovine - hudba - kultúra

Kanada nestrácala čas, keď Laurin skóroval už v štvrtej minúte. Útočník klubu Club Brook hlavou poslal center Sama Adegukbeho na jeho kanadský rekordný 25. gól v 53 zápasoch.

David zdvojnásobil vedenie v 13. minúte po tom, čo katarský brankár Saad al-Sheib vyrazil center Kamala Millera, no čakajúci Kanaďania sa ponorili len do dvojice. Alphonso Davis šiel dole, stratil pôdu pod nohami a snažil sa chytiť loptu, ale David strelil svoj 22. gól v 33 zápasoch vo farbách Kanady.

David, ktorý je podpísaný v Adidas, oslávil gól tak, že pravou rukou skryl logo Nike na svojom drese Kanady. Na sociálnych sieťach sa v poslednom čase šíria informácie o tom, že Kanada na rozdiel od iných tímov nevydá nový dres pre majstrovstvá sveta.

Pozri | David Schor s logom Nike:

Jonathan David oslavuje gól proti Kataru s radom súprav Nike, ktoré pokrýva Swoosh

Jonathan David strelil svoj 22. reprezentačný gól pri priateľskom víťazstve Kanady nad Katarom 2:0 a potom si pravou rukou zakryl logo Nike na drese Kanady. Na sociálnych sieťach sa v poslednej dobe šuškalo o tom, že Kanada na rozdiel od iných tímov nevydá nový futbalový dres pre majstrovstvá sveta.

Herdman možno diplomaticky po zápase povedal, že oslavu si nevšimol.

Kanada bola blízko k tretiemu gólu z priameho kopu v 88. minúte, no hlavičku Ikea Ugba brankár Kataru vyrazil a Millerovu snahu z odrazenej lopty trafil brvno.

V druhom polčase nastal krátky moment obáv, keď Davies potreboval ošetrenie po 57. minúte spleti s Ismailom Mohammedom. Hviezde Bayernu Mníchov sa podarilo dostať von aj napriek tomu, že bol lakomý, keď uvoľnil miesto náhradníkovi.

„Myslím si, že je v poriadku. Sedel na lavičke s úsmevom. Takže si myslím, že je v poriadku,“ povedal Herdman.

READ  Slovensko dodá Ukrajine 13 bojových lietadiel MiG-29

Pozri | Davies opustil ihrisko v 60. minúte:

Kanada dostane strach, keď Alphonso Davies vyhrá nad Katarom

Kanaďan Alphonso Davies bol vylúčený v 60. minúte po priateľskej výhre 2:0 nad Katarom po tom, čo sa zamotal s Ismailom Mohammedom, ale dokázal sa dostať z ihriska.

David (Junior) Hoilett, ktorý si pripísal 48. reprezentáciu, bol kapitánom Kanady pri absencii zraneného Atibu Hutchinsona.

Piatkový zápas bol medzi mužmi Kanady prvým proti ázijskému súperovi od novembra 2016, keď prehrali 2:0 s Južnou Kóreou.

Kontroloval hru od začiatku

Kanaďania, ktorí 23. novembra otvorili svoj zápas na majstrovstvách sveta proti 2. Belgicku, použili boky na útok na katarskú obranu.

Kanada v prvom polčase prestrieľala 62 percent. Oba tímy urobili zmeny v druhom polčase, keď Herdmann poslal na Richieho Lauriu, Charlesa-Andreasa Briena, Ismaila Konea, Ugba, Liama ​​Millera a Marca-Anthonyho Kayeho.

Katar ukázal väčší úmysel v druhom polčase, ale nedokázal prelomiť obranu Kanady a ponúkol len málo útokov.

Pre Kanaďanov je európsky kemp prvým od nepríjemného stretnutia vo Vancouveri v júni, keď hráči odmietli hrať v prípravnom zápase proti Paname pre spor o zmluvu. Tím je pripravený hrať Curacao a Honduras v zápasoch CONCACAF Ligy národov 9. a 13. júna. Rokovania o zmluve však pokračujú.

Herdman má za sebou ďalšie zranenie s krídelníkom Club Brook Dajonom Buchananom. Obranca FC Toronto Donneil Henry, ktorý mal v kempe problém s podkolennou šľachou, zostáva v tíme, ale neočakáva sa, že bude konať. Spoluhráč z TFC Jonathan Osorio zostal doma, aby sa vyrovnal s „nervovým zrútením“ po tom, čo ho v polovici júla v zápase MLS dostal lakťom do hlavy.

Napriek zraneniam viedli útok Davies, David a Laurin s Herdmannom Millerom, Stevenom Vitoriom a Alistairom Johnstonom pred brankárom Milanom Borjanom na krajnom obrancovi a Samuelom Piattom a Stephenom Eustaquiom v strede poľa s Adegube a Hoilettom.

READ  Canal+ Czech spúšťa streamovaciu platformu na Slovensku

Piet bol vplyvný v strede poľa, často sa spájal s Eustaquiom, aby zmaril katarské útoky.

Kanadská základná jedenástka išla do turnaja so 428 zápasmi na čele s Borgenom (65) a Piattom (62).

Pozri | Chris Jones rozoberá stav kanadského mužského tímu:

Kanadu čakajú pred MS proti Kataru a Uruguaju náročné medzinárodné testy

Chris Jones z CBC Sports rozoberá najväčšie príbehy smerujúce do nadchádzajúcich priateľských zápasov CanMNT proti Kataru a Uruguaju.