Hlavné správy

Kandidáti na post šéfa polície sú známi. Ministerstvo schválilo dve mená

Podmienky účasti v výberovom konaní na prezidenta Policajného zboru splnili dvaja kandidáti – súčasný dočasný policajný prezident. Peter Kovařík a vedúci Lynx Commanda Štefan Hamran. O post prejavili záujem celkovo štyria kandidáti. Informovala Barbara Túrosová, riaditeľka tlačového odboru ministerstva vnútra.

Na prvom zasadnutí výberová komisia otvorila obálky prihlášok, zvolila jej predsedu a schválila rokovací poriadok s podrobnosťami o spôsobe hodnotenia uchádzačov a spôsobe rozhodovania. „Tento dokument zverejní ministerstvo vnútra na svojej webovej stránke, ako aj životopisy kandidátov, ktorí budú čoskoro pozvaní na pohovory.“ priblížil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Okrem polície a ministerstva vnútra Komisiu zastupuje aj Generálna prokuratúra, Akadémia policajného zboru v Bratislave, Policajný odborový zväz a Úrad inšpekčnej služby.

Viaceré podmienky

Uchádzači museli spĺňať niekoľko podmienok vyplývajúcich zo zákona o štátnej službe, napríklad minimálne desaťročná prax v Policajnom zbore, vysokoškolské vzdelanie II. stupňa a špecializované policajné školenie. Museli tiež predstaviť vlastnú koncepciu rozvoja a riadenia polície.

V ďalšej fáze výberového konania sedemčlenná komisia posúdi pohovory, organizačné a kontrolné schopnosti, odborné vedomosti a ďalšie zručnosti uchádzačov potrebné na výkon funkcie prezidenta Policajného zboru. Komisia potom predloží zápisnicu o priebehu výberového konania a odporúčania ministrovi vnútra.

Minister podľa zákona predloží svoje voľby parlamentnému výboru pre obranu a bezpečnosť do 15 dní. Výbor potom odporučí, koho vymenovať. „Ak odporúčanie nevydajú členovia výboru, bude musieť ministerstvo vnútra výberové konanie zopakovať,“ Vysvetlil Túros.

Kovařík je vo funkcii od septembra

Ako upozornilo ministerstvo, výberové konanie pred komisiou namiesto priameho menovania už zaviedol minister vnútra pre ďalšie riadiace funkcie v polícii. Od novembra 2020 platí nový interný predpis, na základe ktorého napríklad zverejňujú aj vyššie riadiace funkcie na webovej stránke ministerstva vnútra.

Zloženie: 100% bavlna.„Týmto spôsobom chceme zabezpečiť, aby vedomosti, zručnosti, schopnosti mali za každých okolností prednosť pred ochranou alebo ostrými lakťami,“ povedal Mikulec. Dodal, že nové pravidlá voľby a menovania prezidenta PZ na budúci rok predstaví v rámci novely zákona o štátnej službe.

READ  Náhľad: Slovensko vs. Malta - predpovede, skupinové správy, rebríčky

Post policajného prezidenta sa uvoľnil po odstúpení Milana Lučanského. Peter Kovařík dočasne vedie políciu od septembra.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close