Hlavné správy

Kardinál Koch k výročiu protikomunistických protestov na Slovensku

Kardinál Kurt Koch položí veniec na pietnu spomienku na protikomunistickú sviečkovú manifestáciu organizovanú katolíckymi demonštrantmi.

Od Josepha Tullocha

Kardinál Kurt Koch je na Slovensku od 27Th Až do 30Th V marci si pripomíname výročie protikomunistickej sviečkovej manifestácie.

Protest z 25. marca 1998, ktorý zorganizoval katolícky disident František Mikloszko, bol prvým verejným vyjadrením masového odporu voči komunizmu v bývalom Československu od 60. rokov 20. storočia a bol všeobecne považovaný za predchodcu nežnej revolúcie v nasledujúcom roku, ktorá priniesla tzv. Štyridsiatnici. Skončila sa jednoročná diktatúra.

Kardinál Koch, predseda Vatikánskej rady na podporu jednoty kresťanov, sa počas svojej návštevy stretáva s náboženskými predstaviteľmi rôznych kresťanských cirkví na Slovensku a politickými predstaviteľmi vrátane slovenského premiéra Eduarda Hegera.

Udalosť príchodu

Kardinálovou prvou zastávkou v krajine boli východné Košice, kde sa zdržal jeden a pol dňa. Tam navštívil pravoslávne, latinskokatolícke a gréckokatolícke katedrály a stretol sa s predstaviteľmi týchto cirkví. Na programe bolo aj stretnutie s primátorom Košíc, ako aj návšteva Klokokovského sanktuária a Múzea obetí komunizmu.

Dnes, 29. marca, navštívil kardinál Koch mesto Prešov a navštívil jeho univerzitu. Tam sa stretne aj s metropolitom Radislavom, prímasom českej a slovenskej pravoslávnej cirkvi, a predsedom vlády Eduardom Hegerom. Po týchto stretnutiach cestuje do Bratislavy, hlavného mesta Slovenska.

Zajtra, štvrtok, 30 Na slávnosti sa kardinál zúčastní 35. marcaTh výročie sviečkovej demonštrácie. Slávnosť uvedie poslankyňa NR SR a splnomocnenkyňa vlády pre náboženskú slobodu Anna Záporská.

Kardinál Koch sa potom večer vráti do Ríma, aby sa zúčastnil zasadnutia Slovenskej ekumenickej rady a sympózia o židovsko-kresťanských vzťahoch.

Demonštrácia pri sviečkach

25. marca 1988 sa na Hvistoslavovom námestí v Bratislave zhromaždilo asi päťtisíc demonštrantov so sviečkami v rukách, ktorí protestovali proti represii cirkvi československou vládou.

READ  EÚ žaluje Bulharsko a Slovensko za meškanie obnoviteľnej energie

Pokojnú demonštráciu násilne potlačila polícia, ktorá najskôr použila vodné delá, obušky a obušky.

Protest, na ktorého organizácii sa podieľal aj Vatikánsky rozhlas, bol významným momentom v dejinách Slovenska, ktorý ovplyvnil Nežnú revolúciu v nasledujúcom roku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close