Svet

Katalánski separatisti blokovali železnice, požadovali nové referendum a amnestie

V Katalánsku sa 11. septembra pripomína dobytie Barcelony španielskymi vojskami z roku 1714.

Katalánski separatisti v piatok – pri príležitosti Národného dňa Katalánska (La diadéme) – vyzývali španielsku vládu, aby umožnila konanie nového referenda o nezávislosti tohto regiónu. Požadovali tiež udelenie amnestie separatistickým lídrom, ktorí sú vo väzení alebo v exile.

Protestujúci Katalánci už skoro ráno zablokovali niekoľko železničné trate horiacimi pneumatikami, informovala agentúra Reuters.

Prieskumy verejnej mienky v Katalánsku dlhodobo ukazujú, že tamojšie obyvateľstvo je v otázke nezávislosti viacmenej rovnomerne rozdelené. Najnovšie prieskumy ukazujú, že väčšina Kataláncov chce, aby ich región zostal súčasťou Španielska.

V Katalánsku sa 11. septembra pripomína dobytie Barcelony španielskymi vojskami z roku 1714. V ostatných rokoch toto výročie sprevádzajú masové demonštrácie separatistov.

„Tento politický konflikt potrebuje politické riešenie,“ povedal novinárom hovorca katalánskej regionálnej vlády Meritxell Budo.

udelenie amnestií

Vyzval pritom k udeleniu amnestie pre deviatich lídrov separatistického hnutia, ktorí sú vo väzení v súvislosti s neúspešným pokusom o vyhlásení nezávislosti Katalánska z roku 2017. To isté žiadal aj v prípade ďalších katalánskych politikov, ktorí sa uchýlili do dobrovoľného exilu.

Vláda španielskeho premiéra Pedra Sáncheza udelenie amnestií aj vypísanie referenda odmieta, ale má záujem rokovať s Barcelonou. „Budeme naďalej pracovať na dosiahnutí zmierenia v Katalánsku na základe dialógu, ktorý je v súlade s ústavou,“ napísal Sánchez na Twitteri.

Protesty v Katalánsku sa v piatok konali napriek varovaniu zdravotníkov, ktorí poukazovali na hrozbu šírenia koronavírus pri veľkých zhromaždeniach. Separatistická organizácia Katalánskej národné zhromaždenie (ANC) pri príležitosti piatkového sviatku naplánovala viac ako 100 zhromaždenia na 82 miestach po celom Katalánsku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close