šport

Kde bola pred rokom? Musel dokončiť strednú školu. McEnroe vzdal hold Swiateku

dnes 11:00
|

Pred týždňom si Iga Swiatek nebola istá, či bude dlho hrať tenis alebo pôjde na univerzitu. Poľský tenista sa sobotňajším triumfom na grandslamovom turnaji Roland Garros zapísal ako dorastenec do histórie „bieleho športu“. Po triumfe 6: 4, 6: 1 nad Američankou ruského pôvodu Sofiou Keninovou jej vzdal hold aj skvelý John McEnroe.

Finále dvojhry žien na Roland Garros Iga Swiateková - Sofia Keninová

Prečítajte si tiež

Poľská senzácia Swiatek získala prvý grandslamový titul na Roland Garros

“Vôbec jej nevidí nervy. Hrá absolútne rutinne. Aj najťažší set nakoniec zvíťazí 6: 4. Kde bola pred rokom? Musela dokončiť strednú školu,” uviedla 61-ročná legenda pre NBC Sports. Podľa McEnroea bola lepšia služba kľúčom k víťazstvu 19-ročného rodáka z Varšavy. “Slúžilo lepšie ako Keninovo. Miestami som mal pocit, že nesledujem tenis, ale streľbu z praku,” povedal mladej Polke.

Swiatek vstúpil na podujatie Paris Clay, ktoré sa kvôli pandémii koronavírusov odložilo o štyri mesiace, ako 53. hráč rebríčka WTA a na Roland Garros triumfoval ako najhoršie položený tenista Renkinga za posledných 45 rokov.

John McEnroe po boku Novaka Djokoviča

Joe McEnroe po boku Novaka Djokoviča

Zdroj: SITA / AP

Po doterajšom najväčšom úspechu v kariére však môže očakávať výrazný posun smerom nahor. Pred tromi rokmi sa Lotyške Jelene Ostapenkovej pod Eiffelovou vežou niečo podobné podarilo, v tom čase však figurovala o niečo lepšie – na 47. pozícii.

Kométa ženského svetového tenisu si uvedomuje, že odteraz bude musieť zvládnuť väčší záujem zo všetkých strán. “Chcel by som sa čo najviac dištancovať od toho, čo sa momentálne deje okolo mňa. Medzitým sa mi darí sústrediť sa. Po sezóne si dám chvíľu pokoj a potom začnem myslieť na inú.” Veľmi rád by som vyhral Australian Open. “ Polka potvrdila okrídlené príslovie, že s jedlom rastie chuť.

READ  Andrej Sekera prezradil, čo musí Dallas zmeniť, aby porazil Tampu Bay

Keď sa Swiatek po finále opýtala, aké sú jej plány v nasledujúcich dňoch, odpovedala: „Chcel by som sa ísť v nedeľu pozrieť na finále mužov, ale neviem, či dostanem lístok,“ dodala so smiechom. Swiatekovi zablahoželal medzi prvými jeden z aktérov, Srb Novak Djokovič. “Ďakujem, šampiónka. Zajtra veľa šťastia,” povedala mu na instagrame Swiateková, ktorá priznala, že vo finále bude povzbudzovať Španiela Rafaela Nadala.

Swiatek je zo športovej rodiny, jej otec Tomasz je bývalý veslár a v roku 1988 reprezentoval Poľsko na olympijských hrách v Soule. “Dal mi všetko. Naučil ma, ako byť dobrým profesionálom. Stále ma zdôrazňoval, aby som veril,” poďakovala po finále otcovi.

Finále dvojhry žien na Roland Garros Iga Swiateková - Sofia Keninová

Prečítajte si tiež

Reakcie médií na triumf Swiateka na Roland Garros: Iga je kráľovná Paríža

Sympatická poľská tenistka ako jedna z mála hráčok na okruhu WTA v tíme zamestnáva aj vlastného psychológa. Miluje matematiku a miluje rockovú hudbu. Medzi jej obľúbené kapely patrí Guns N ‘Roses. Pred zápasmi sa tradične začína hit tejto kapely „Vitajte v džungli“.

Ako mladá žena začala plávať, postupne však podľa vzoru staršej sestry prešla na tenis. Raketu prvýkrát chytila ​​do ruky ako štvorročná a od začiatku bolo vidieť, že je talentovaná. „Má dar od Boha a navyše je obklopená správnymi ľuďmi,“ bývalý tréner Artur Szostaczko to denníku Przeglad Sportowy povedal.

Swiateková debutovala na Roland Garros minulý rok, keď si ešte robila domáce úlohy, štúdium ukončila až tento rok. “Pracovala na poloprofesionálnej báze, pretože chodila do školy. Nemala žiadny špeciálny program, pracovala ako bežná študentka,” uviedol pre BBC jej tréner Piotr Sierzputowski: “Tenis nebol v jej živote najdôležitejšou vecou. Musel som jej naplánovať tréningy o siedmej ráno, pretože potom išla do školy.” Jej život sa pravdepodobne zmení po grandslamovom triumfe. Už počas svojej skvelej jazdy na turnaji priznala, že musela vypnúť telefón.

READ  Giro d'Italia 2020: Peter Sagan má slávnu formu

Swiatek za parížsky triumf zinkasoval prémiu 1,6 milióna eur a do svetového rebríčka WTA si pripísal 2 000 bodov. V jeho pondelňajšom vydaní poskočí z 54. na 17. miesto.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close