Hlavné správy

„Kde je mydlo?“: Susanin šokujúci zážitok z polikliniky na Slovensku

Štyria expati diskutujú o úspechoch a neúspechoch zdravotníctva na Slovensku.

veľkosť písma:A|A+

The Na slovensku aj po angliciki Podcast s podporou Fjuzn, pokračuje vo svojej sérii o expat skúsenostiach s novou kapitolou. Tentoraz hovoríme o skúsenostiach exposlanca so zdravotným poistením, návštevami lekárov a zlepšovaním systému.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Pre väčšinu expatov je prvou skúsenosťou so slovenským zdravotníctvom získanie zdravotného poistenia (podmienka trvalého pobytu). Tento prvý počin odhaľuje, aké rozdielne môžu byť skúsenosti s vyhľadávaním primárnej starostlivosti pre cudzincov. Zdravotné poistenie pre cudzincov mimo EÚ je často drahšie a ponúka nižšie krytie ako hlavné štátne zdravotné poistenie, ktoré dostávajú ostatní obyvatelia. To robí pre nováčikov v krajine ťažké a drahé rozhodnutia.

Keď prijímajú tieto dôležité rozhodnutia, aj prisťahovalci z tretích krajín sa musia podrobiť dôkladnej fyzickej prehliadke. Ide o prvú expozíciu cudzinca u lekárov a nemocníc na Slovensku. Táto skúsenosť môže byť zdrvujúca a odstrašujúca, najmä pre ľudí, ktorí nehovoria po slovensky. To platilo pre Roberta z Bostonu, ktorý lamentoval: „Tie sestry nemajú čas na niekoho, kto nevie po slovensky. [They] V podstate ma ťahá z jednej lavice na druhú časť vybavenia. Bolo to ako mimozemská pitva.

Susan sa spolieha na svojho manžela

Po zaradení expata do systému môže začať hľadať miestneho praktického lekára. Prirodzene, chcú nájsť lekárov, ktorí ovládajú spoločnú reč, ale to je náročná úloha aj pre Bratislavčanov. Väčšina z nich je nútená vybrať si lekára vo svojej blízkosti a spoliehať sa na manželov alebo priateľov, ktorí budú slúžiť ako tlmočníci. Saru z Anglicka to podnietilo, aby sa pri každej návšteve lekára spoliehala na svojho manžela, zlepšila sa v slovenčine a „zachovala si dôstojnosť a súkromie“.

READ  Slovensko oslobodzuje skupiny jednotlivcov od požiadaviek na samostatný vstup a test COVID-19

Žiaľ, nakoniec väčšina cudzincov bude musieť využiť služby špecialistov, inak sa ocitnú v lekárskej pohotovosti. Opäť platí, že hovoriť dobre po slovensky zníži problémy spôsobené nepochopením systému. Cudzinci sa môžu nechať zavaliť procesom odporúčaní alebo sa stratiť v komplexe budov plných Slovákov a zdravotných sestier, ktoré nemajú trpezlivosť usmerňovať ich.

Keď však mali cudzinci možnosť vidieť lekárov zoči-voči, zistili, že hoci budovy niekedy vyzerajú nepatrične, starostlivosť o nich bola často na úrovni iných pokročilých zariadení po celom svete. Lekári sú často dobre vyškolení a profesionálni. Zahraniční pacienti dostávajú rovnakú kvalitu starostlivosti ako ich slovenskí susedia za zlomok nákladov v niektorých krajinách západnej Európy. Niektorí uprednostňujú starostlivosť, ktorú tu dostávajú, v porovnaní s ich bohatšími domovskými krajinami.

Ako zlepšiť slovenské zdravotníctvo

Slovenské zdravotníctvo je bez problémov. Cudzinci sa často vyjadrujú k rovnakým otázkam, ktoré sa týkajú slovenských pacientov. Mladých lekárov s aktuálnymi znalosťami je nedostatok a mnohí kvalifikovaní lekári odišli z krajiny kvôli nízkym mzdám a štrukturálnym problémom. Systém je potrebné modernizovať, aby poskytoval optimálnu starostlivosť, a mydlo na toaletách je dobrým miestom, kde začať.

Naši hostia v tejto epizóde mali veľa postrehov a návrhov, ktoré pochádzajú z osobných a profesionálnych skúseností. Vidieť slovenské zdravotníctvo ich očami ponúka cestu k pokroku, ktorý bude prínosom pre Slovákov aj cudzincov.

Hostia: Navid, Robert, Sarah a Suzanne Taylor

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close