Ekonomika

Kde vo svete sa najviac navštevujú katolícke omše?

WASHINGTON (OSV News) – Podľa novej štúdie, ktorú zverejnilo Centrum pre aplikovaný výskum v apoštoláte, môže byť Nigéria krajinou s najlepšou účasťou katolíckych omší na svete.

„Ako často okrem svadieb, pohrebov a krstín v týchto dňoch navštevujete bohoslužby?“ Keď bola položená otázka, 94 percent nigérijských katolíkov uviedlo, že navštevujú omšu týždenne alebo denne.

Prieskum World Values ​​​​Survey, ktorý začal sledovať údaje v 80. rokoch, má štatistiky pre 36 krajín s veľkou katolíckou populáciou. CARA, ktorá výsledky zostavila, uviedla, že nie je jasné, ktorá krajina má najvyššiu návštevnosť, pretože „štúdie na túto tému neboli vykonané vo všetkých krajinách sveta“.

Ale medzi tými, ktorí sa zúčastnili prieskumu WVS, je týždenná alebo častá účasť na omšiach najvyššia medzi dospelými samoidentifikovanými katolíkmi v Keni (73 percent) a Libanone (69 percent), okrem Nigérie.

Žena sa modlí počas ranných modlitieb v kostole sv. Karola v Kinshase v Kongu 22. januára 2023. Centrum pre aplikovaný výskum v apoštoláte (CARA) zhromažďuje výsledky prieskumu uskutočneného prieskumom World Values ​​​​Survey a informuje o zisteniach o masovej návštevnosti na celom svete, faktoroch pred a po pandémii a ekonomických interakciách ovplyvňujúcich tieto čísla. (OSV News Photo/Justin Makangara, Reuters)

Latinská Amerika a Európa

„Ďalšia kategória krajín, kde sa každý týždeň zúčastňuje polovica alebo viac katolíkov, zahŕňa Filipíny (56 percent), Kolumbiu (54 percent), Poľsko (52 percent) a Ekvádor (50 percent),“ uviedla CARA Georgetown University. tretia návšteva Bosny a Hercegoviny (48 percent), Mexika (47 percent), Nikaraguy (45 percent), Bolívie (42 percent), Slovenska (40 percent), Talianska (34 percent) a Peru (33 percent) každý týždeň. ) .“

Tri až štvrtina katolíkov sa každý týždeň zúčastňuje omše vo Venezuele (30 percent), Albánsku (29 percent), Španielsku (27 percent), Chorvátsku (27 percent), na Novom Zélande (25 percent) a Spojených štátoch. Kráľovstvo (25 percent).

Pred a po infekcii

Na rade sú katolíci v USA, pričom asi 24 percent navštevuje omšu každý týždeň alebo viac pred pandémiou Covid-19.

„V našom najnovšom prieskume koncom leta 2022 17 percent dospelých katolíkov často navštevuje omšu a 5 percent sleduje online alebo v televízii z domu,“ uviedla CARA.

READ  Ekonomika Slovenska v 2. Q výrazne rastie

Ďalšie krajiny s podobnou účasťou na katolíckych omšiach ako Spojené štáty sú Maďarsko (24 percent), Slovinsko (24 percent), Uruguaj (23 percent), Austrália (21 percent), Argentína (21 percent), Portugalsko (20 percent) a Česká republika (20 percent) a Rakúsko (17 percent), uviedlo centrum.

Najnižšiu týždennú návštevnosť majú Litva (16 percent), Nemecko (14 percent), Kanada (14 percent), Lotyšsko (11 percent), Švajčiarsko (11 percent), Brazília (8 percent) a Francúzsko (8 percent). a Holandsko (7 percent).

Nie nevyhnutne „náboženské“.

V rozpise správy pre Aleteia.org John Burger poznamenáva, že prekvapivo katolíci, ktorí sa považujú za veľmi nábožensky založených, nie sú nevyhnutne tí, ktorí často chodia na svätú omšu.

Napríklad Libanon má veľkú populáciu, ale tamojší katolíci sa oveľa menej považujú za veriacich ako v iných krajinách. 97 percent katolíkov v Uruguaji sa považuje za veriacich, ale iba 23 percent katolíkov tam chodí na omšu týždenne alebo často.

Okrem Uruguaja sa katolíci považujú za veriacich Nigéria (95 percent), Albánsko (94 percent), Slovensko (93 percent), Česká republika (92 percent), Taliansko (92 percent), Litva (92 percent), Keňa (92 percent). ), Kolumbia (92 percent), Bolívia (91 percent) a Poľsko (90 percent).

Spojenie s bohatstvom

CARA pozorovala určitú koreláciu medzi ekonomickými faktormi a masovou návštevnosťou a dospela k záveru, že katolicizmus je silnejší v takzvaných rozvojových krajinách s nízkym HDP na obyvateľa.

„Zdá sa, že sa zmenšuje v bohatých „vyspelých“ krajinách,“ uviedlo centrum. „Presné mechanizmy, ktorými ekonomický rast a bohatstvo ovplyvňujú účasť katolíckej viery a náboženskú identifikáciu, nie sú jasné. Nech sú akékoľvek, sú dôležité.“

John Burger píše na Aleteia.org a tento kúsok sa objavil ako prvý.

Prečítajte si ďalšie správy zo sveta

Copyright © 2023 Novinky OSV

READ  Daňová regulácia pre globálnu ekonomiku: Čo chce technológia?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close