Svet

Keď vás COVID-19 zbaví vône, trénujte svoj mozog – človek – veda a technika

Jedným z najbežnejších príznakov lieku COVID-19 je okrem bežnej horúčky, suchého kašľa a únavy aj anosmia – náhla strata schopnosti vnímať čuchové vnemy.

V niektorých prípadoch môže tento príznak trvať niekoľko mesiacov. A čím dlhšie to trvá, tým väčšia je psychická záťaž. Preto lekári odporúčajú „čuchový tréning“, aby sa pacienti rýchlejšie dostali späť k tomuto zmyslu.

Štúdie naznačujú, že čuchová strata je takzvaným patognomonickým príznakom, čo znamená, že je typická alebo charakteristická pre konkrétne ochorenie – v tomto prípade COVID-19.

„Doteraz nebol známy žiadny iný vírus, ktorý by ovplyvňoval zápach,“ uviedol Hirac Gurden z francúzskeho Národného centra pre vedecký výskum denníka Les Echos. „Ak niekto chytí chrípku, anosmia môže zriedka trvať dlho, ale nikdy sa to neobjaví z ničoho nič,“ dodal.

Vôňa stratí štyri z piatich

Podľa dostupných údajov trpia štyri z piatich koronavírusových infekcií čuchovými problémami vo Francúzsku a Belgicku. Ešte vyššia je hodnota v Spojených štátoch – 86 percent. Sedemdesiat percent pacientov s covid-19 sa zotavilo z čuchovej straty do jedného mesiaca po infekcii, ale najmenej osem percent pacientov, ktorí stratili čuchovú chorobu počas prvej vlny infekcie, sa stále nezotavilo a existujú obavy, že ich čuchová strata môže byť trvalá. .

Presná príčina anosmie sa stále študuje, ale neurológovia z Harvardskej lekárskej fakulty zistili, že čuchové bunky v hornej nosovej dutine sú obzvlášť citlivé na koronavírusovú infekciu.

Aj keď sa zdá, že anosmia nie je taká oslabujúca ako niektoré ďalšie príznaky choroby, môže spôsobiť psychické problémy, stratu chuti do jedla a chudnutie. Posledné štúdie spájajú stratu čuchu „s depresívnou náladou a úzkosťou“ v oveľa väčšej miere ako iné príznaky sprevádzajúce túto chorobu.

Naše zmysly sú ako mosty, ktoré nás spájajú so svetom

Leo Newhouse z nemocnice Beth Israel Hospital napísal v Harvard Health Publishing: „Naše zmysly – čuch, zrak, sluch, chuť a dotyk – sú mostami, ktoré nás spájajú so svetom, v ktorom žijeme, a so samotným životom. Vyradenie z prevádzky dvoch z týchto piatich mostov a 40 percent nášho zmyslového vnímania bude preč. Zmysly dodávajú každodennému životu bohatstvo a textúru. Sú zložito spojené s našimi emóciami. „

READ  Babka sa poháda o Matoviča. Česká republika je na zozname po odbornej úvahe, tvrdí Klus

V súčasnosti neexistuje žiadna špecifická liečba alebo liek na liečbu anosmie. Ale je možné trénovať mozog pacientov, aby urýchlili zotavenie z čuchovej straty. Už pred pandémiou niektorí vedci tvrdili, že pacienti trpiaci anosmiou si môžu trénovať schopnosť vône a vône každodenného života.

„Ak je niekto zvyknutý piť kávu ráno, mal by sa trénovať, aby to pocítil tým, že sa na ňu pozrie, sústredí sa na ňu a zhlboka sa nadýchne,“ povedala pre Les Echos Jérôme Lechien.

Čuchový tréning

Anosmie.org ponúka bezplatný reedukačný proces, ktorý vytvoril nemecký profesor Thommas Hummel, ktorý je hlavným vedeckým pracovníkom v tejto oblasti. Výcvik pozostáva z dvoch denných sedení počas 12 týždňov, počas ktorých sa pacient snaží rozpoznať štyri až šesť vôní rôznych éterických olejov, ako je citrónová tráva, klinčeky, eukalyptus alebo mäta.

Podľa pokynov je dôležité, aby sa pacient počas cvičenia uvoľnil a nechal vôňu prísť na myseľ namiesto toho, aby ju k tomu nútil. „Náš duševný stav má veľký vplyv na čuchové vnímanie,“ uvádza sa v pokynoch.

„Voňanie piatich vôní dvakrát denne – raz po prebudení a raz pred spaním – prestalo byť tréningom a stalo sa viac rituálom,“ napísala Leslie Jamison vo Vogue po tom, čo kvôli COVIDU stratila čuch. 19.

Na urýchlenie procesu by pacienti mali tiež jesť veľa ovocia a zeleniny. Oba obsahujú antioxidanty a vitamín B, ktoré pomáhajú obnoviť nervový systém.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

READ  Pozrite sa na naše opatrenia, fungujú

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close