Veda

Kedy – a ako – sa môžu pandémie stať endemickými

NS Vakcíny očakáva sa, že pomôže vrátiť svet do normálu a tlačiť COVID-19 V pozadí, ale veľa ľudí chce vedieť, kedy sa pandémia skončí.

Niektorí epidemiológovia uviedli, že pandémia COVID-19 by sa mohla začiatkom budúceho roka zmeniť na endemickú, zatiaľ čo iní uviedli, že bude trvať dlhšie, pretože zvyšok sveta potrebuje vakcíny.

„Endemické je, keď máte ochorenie na normálnej úrovni, na úrovni, ktorá sa očakáva v rámci populácie,“ vysvetlila doktorka Cindy Prinsová, docentka epidemiológie na Floridskej univerzite.

V súčasnej dobe COVID-19 stále infikuje veľké skupiny ľudí, takže nie je ani zďaleka blednutie v pozadí. Epidémie sa však vyvinuli u ľudí, ktorí boli v minulosti endemickí.

„Máme chrípkovú pandémiu, nie? Máme prasaciu chrípku, o ktorej si myslím, že veľa ľudí si ju pamätá z roku 2009. A stále sa nám stane, že sa stretneme s týmto typom chrípky a aj tak je to očkovacia látka. Súčasťou je,“ povedal princ. „Ľudia sa teda stále nakazia, ale nevidíme taký vysoký počet prípadov, ktorý sme zaznamenali začiatkom roku 2009.“

príbuzný: Vakcína opatrná Floridčania pripravená na liečbu po pozitívnom teste na monoklonálny vírus

Vedci o infekčných chorobách študujú modely vírusov pre COVID-19. Dr. Edwin Michael z USF Health je modelár vírusov a je zdieľaný, keď môže byť COVID za nami.

„Začne to klesať a začne to miznúť začiatkom budúceho roka. Možno sa vo februári budúceho roka dočkáme zákulisia,“ povedal Michael. „V najhoršom prípade sa stane endemitom, ako je chrípka. Viete, musíme sa s tým vyrovnať, ale stane sa to na pozadí. Väčšina ľudí je v bezpečí, ale to znamená, že musíme reštartovať počítač, dostať vakcíny.“ „Vezmi.“

READ  Vedci tvrdia, že nová atmosféra môže vytvoriť život na Venuši

Michael povedal, že endemický výskyt do februára je možný len vtedy, ak očkovanie očkuje viac ľudí, aby sa zabránilo šíreniu delta variantu, dodržiavali zásady verejného zdravia a odpornejší vírus neprenáša mutáciu.

„Potom vzplanete, viete, ale nedostanete globálnu pandémiu, pretože my ostatní sme voči týmto veciam imúnni,“ povedal Michael.

Pretože nové varianty môžu predĺžiť pandémiu, Prince povedal, že verí, že vo február môže trvať dlhšie, kým sa COVID-19 stane endemickým.

„Časť problému v súčasnosti spočíva v tom, že aj v USA máme stále dosť veľkú populáciu. Ale ak potom odídete z USA a najmä do niektorých menej rozvinutých krajín, majú prístup k očkovacím látkam. Prevažná väčšina ich populácia nie je očkovaná, a preto ide o globálne úsilie, “povedal Prince.

Prince a Michael uviedli, že veria, že COVID-19 bude, ale bude to skôr ako chrípka alebo osýpky a príušnice, kde bude mať dostatok ľudí šancu vybudovať si imunitu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close