Svet

Keďže konflikt s Čínou naberá na intenzite, Spojené štáty americké organizujú špeciálny summit ASEAN

Členovia Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) sa minulý týždeň stretli s americkým prezidentom Joeom Bidenom na mimoriadnom dvojdňovom summite vo Washingtone v rámci diplomatickej ofenzívy proti Číne.

Stretnutie poskytlo príležitosť pre americký imperializmus eskalovať svoj konflikt s Pekingom v indicko-pacifickej oblasti a zároveň viesť vojnu v zastúpení USA/NATO na Ukrajine proti Moskve. V rámci ASEAN-u však na americkú agendu existovali názorové rozdiely.

Špeciálny samit ASEAN-USA vo Washingtone DC, 2022 (Foto: Facebook / ASEAN)

Summit ASEAN-US sa konal 12. a 13. mája a je prvou konferenciou vo Washingtone v 45-ročnej histórii organizácie. Ide o druhý mimoriadny summit, ktorý sa konal v Spojených štátoch v roku 2016 po stretnutí vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu v Kalifornii.

Biden využil samit na opätovné obvinenie Pekingu z prípravy nevyprovokovanej invázie na Taiwan, pričom to prirovnal k ruskej okupácii Ukrajiny. V skutočnosti, tak ako USA a NATO zámerne vyvolali vojnu v Európe, Spojené štáty vyvolali a nenávideli Peking kvôli regionálnym konfliktom a Taiwanu.

V príhovore k zhromaždeniu Biden označil zhromaždenie za „začiatok novej éry vo vzťahoch medzi USA a ASEAN-om“.

Bez toho, aby Čínu explicitne pomenoval, Biden povedal, že Spojené štáty sa usilujú o „Indo-Pacifik, ktorý je slobodný a otvorený, stabilný a prosperujúci, odolný a bezpečný“. Washington vyhlasuje Peking za hrozbu pre takzvaný „slobodný a otvorený“ indicko-pacifický a „medzinárodný poriadok založený na pravidlách“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close