Zábava

Keďže Maďarsko pevne stojí, Európska únia bojuje o dosiahnutie dohody o ruskom ropnom embargu

Ceny ropy vzrástli, keďže obchodníci pozorne sledujú možnosť súhlasu EÚ so zákazom dovozu ruskej ropy.

Attila Gispenetech | Afp | Getty Images

Európska únia bude pokračovať v práci na dosiahnutí dohody o zákaze ruskej ropy v pondelok po tom, čo jej snahy v nedeľu zlyhali.

Rokovania sa vedú z veľkej časti preto, že Maďarsko, hlavný spotrebiteľ ruskej ropy, a jeho vodca Viktor Orbán boli priateľskí s ruským Vladimírom Putinom.

Budapešť cez víkend podporila návrh Európskej komisie uvaliť sankcie len na ruskú ropu dovážanú do EÚ tankermi, čo by umožnilo dovozcom energie viazaným na pevninu, ako sú Maďarsko, Slovensko a Česká republika, naďalej dostávať svoju ruskú ropu potrubím. Zdroje nájdete tu. Rokovania však viedlo Maďarsko o financovaní EÚ.

V reakcii na útok v Kremli sa dúfalo, že lídri budú schopní dosiahnuť dohodu včas na summite v pondelok až utorok v belgickom Bruseli. Nevyhratie akejkoľvek dohody by bolo víťazstvom Putina.

Hovorca Európskej komisie, výkonnej zložky Európskej únie, odmietol súčasné plány komentovať.

Keď Brusel dorazil na summit 27 národných lídrov EÚ, predsedníčka Európskej komisie Ursula van der Leyenová povedala: „Ešte tam nie sme.“

„Moje očakávania sú nízke, že sa to vyrieši v najbližších 48 hodinách. Dúfam však, že potom bude šanca,“ dodal.

‚Len to musíme urobiť‘

Navrhované sankcie na dovoz ropy z okupácie Ukrajiny pred takmer 100 dňami sú súčasťou šiesteho embarga EÚ voči Rusku.

Predchádzajúcich päť kôl opatrení zahŕňalo zákaz prístupu na kapitálové trhy, zmrazenie aktív ruskej centrálnej banky, zákaz SWIFT pre ruské finančné inštitúcie a zákaz dovozu ruského uhlia a iných komodít.

Rokovania o uvalení ropného embarga prebiehajú od začiatku tohto mesiaca, hoci sa nedosiahol žiadny definitívny pokrok, odkedy Van der Leyenove členské štáty vyhlásili, že zakážu všetku ruskú ropu z Európy.

„Dnes máme na mysli závislosť od ruskej ropy. Nech je to jasné, nie je to ľahké, pretože niektoré členské štáty sú silne závislé od ruskej ropy, ale musíme to urobiť,“ povedal Van der Leyen v Európskom parlamente. 4. mája vyvoláva potlesk zákonodarcov.

EÚ van der Leyenová vyzvala tábor, aby riešil svoju závislosť od ruskej ropy.

Anatolická agentúra | Anatolická agentúra | Getty Images

Ceny ropy vzrástli

READ  Americký prezident nominuje Gautama Ranu, indicko-amerického veľvyslanca na Slovensku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close