Boli vyhlásení štyria víťazi kategórií pre FAI Majstrovstvá sveta leteckých modelov 2023

Po dvoch dňoch súťaže 2023 Majstrovstvá sveta leteckých modelov FAI (3. júla pondelok a 4. júla utorok), boli vyhlásené výsledky juniorov a seniorov v týchto kategóriách:

• Trvanie padáku (S3)
  • Trvanie klzáka so zosilnením rakety (S4)
  • Trvanie vrtuľníka (S9)
  • Trvanie streamu (S6)

Podrobnosti o jednotlivých triedach nájdete tu.

Čas na spustenie!

Parašutistická prevencia (S3)

Tím Španielska vedie kategórie juniorov a seniorov v parašutistickom zadržaní (S3).

Zlatú medailu získal Keith Wynyard z USA, striebro Xiong Chang z Čínskej ľudovej republiky a zlato Bartomij Tokarczyk z Poľska. Z desiatich súťažiacich žien získala zlatú medailu Španielka Rosa Calvo Padrosová. Španielski juniori získali zlato (Javier Hernández Alvarez) a striebro (Jonah de Mariano Pastor), bronz získal čínsky pretekár Shengyang Feng. Joanna Di Mariano Pastor ovládla ženskú kategóriu.

Majstrovstvá sveta FAI S pre vesmírne modely v roku 2023 sa začínajú v Austine v Texase
Juniorskí pretekári Čínskej ľudovej republiky

Trvanie klzáka so zosilnením rakety (S4)

Čínsky tím zaznamenal veľký úspech v období raketového klzáku (S4), so zlatom pre seniorský a juniorský tím: Sun Hongxiang skončil na vrchole seniorov a Xiaoyu Yang a Yinghao Xu mali strieborné a bronzové medaily. Napriek tomu, že ide o juniorov, juniorským zlatým víťazom sa stal Ukrajinec Denis Mozok. Bývalý medailista FAI Aeromodelling Scholarship Michael Zittan zo Slovenska získal striebro v senioroch, keď o sedem bodov porazil Rosu Calvo Padros.

S juniorkami získal tím CHN prvé tri miesta: Xiaoyu Yang, Haoran Li a Meiyuan Xu, ktorým budú v stredu odovzdané medaily na slávnostnom odovzdávaní cien. Španielka Rosa Calvo Patros súťažila a obsadila miesto medzi seniorkami pred Estónkou Merili Dursk a Slovenkou Emou Cisnarovou.

Trvanie streamu (S6)

Junior streamer z Čínskej ľudovej republiky si v období (S6) počínal dobre a obsadil prvé miesto. Medzi seniorskými tímami sú na prvom mieste Spojené štáty, za nimi nasleduje Slovensko a Poľsko.

READ  Na Slovensku vyšli do ulíc tisíce ľudí na celoštátnych protivládnych protestoch | apríla

Bolo skvelé vidieť tri ženy medzi najlepšími juniorskými jednotlivcami: Američanka Camille Harrisová sa umiestnila na stupňoch víťazov, nasledovaná čínskymi súperkami Jinyu Cheng a Meiyuan Xu.

Medzi seniormi získal zlato Keith Winyard z USA, za ním skončil Poliak Slawomir Szasocha a Američan Kevin Gusek. Spomedzi 12 žien, ktoré sa zúčastnili, skončila Slovenka Ema Sinarová ôsma a získala zlato, zatiaľ čo striebro získala Američanka Ashley Van Milliken a bronz získala Lotyška Astra Bampur.

Majstrovstvá sveta leteckých modelov FAI S 2023 Austin, Texas
Výstavu sleduje futuristický vesmírny modelár

Trvanie vrtuľníka (S9)

Trvanie vrtuľníka (S9), Poľsko v senioroch a Rumunsko v junioroch. Srb Mihailo Petrovič predbehol Taliana Antonia Massaracchia, ktorý tesne predbehol americkú Sally Vinyard, najlepšie nasadené medzi 12 ženami. S juniormi získal zlato Jiaqi Dong z Čínskej ľudovej republiky, za ním skončili Nicola Ivanovski z Rumunska a Mikus Dux z Lotyšska. V pretekoch žien skončila Nicolovej tímová kolegyňa Andra Ileana Mihailescu štvrtá pred Američankou Hannah Wu, ktorá skončila celkovo piata. Ukrajinka Sofya Fizun skončila celkovo šiesta a medzi ženami získala bronz so súčtom šesť.

Slávnostné odovzdávanie cien pre tieto kategórie sa uskutoční v stredu večer.

Záverečné testy pred štartom

Ďalšie súťažné podujatia

Celkovo je naplánovaných deväť tried pre každú vekovú skupinu a tri kolá pre každú triedu, v prípade potreby až dve finálové kolá. Stredajší program pokračuje výškovými (S1A jednostupňový pre juniorov, S1B dvojstupňový pre seniorov) a rádiom riadeným raketovým vetroňom (S8D pre juniorov, S8P pre seniorov), S5C a stupnicou (S7) pre seniorov. Nakoniec S2/P dokončí tohtoročnú súťaž.

Fotografické poďakovanie: Antonis Papadopoulos, predseda komisie FAI pre letecké modelovanie (CIAM) a člen jury