Svet

Keňa presadzuje „neafrickú“ transparentnosť vo volebnom procese

Autor: Charles Onyango-Oppo

Pri pohľade na kenské voľby 9. augusta a čísla z USA jeden komentátor poznamenal: „Musíte to odovzdať Keňanom. Takáto úroveň transparentnosti musí byť vôbec prvá v histórii prezidentských volieb. „

Vo východnej Afrike, Afrike a dokonca aj v niektorých častiach sveta sú mnohí prilepení k kenským televíznym kanálom a drámam, ktoré sa odohrávajú online.

Vedľa v Ugande virálny tweep zavtipkoval: „Keňania sa čudujú, prečo Uganďania podporujú svojich kandidátov viac ako ostatní. [themselves] Do. Netušia, že toto je ich jediná šanca slobodne podporiť akéhokoľvek kandidáta bez zatknutia.

Na sociálnych sieťach mnohí Uganďania s červenými očami hlásili, že zostali hore celú noc, aby sledovali televízne aktualizácie.

Bezprecedentná transparentnosť Nezávislá kenská volebná a hraničná komisia (IEBC) sa rozhodla odfotografovať všetky podpísané výsledkové listiny v každej volebnej miestnosti, ktoré si médiá, politické strany a všetci môžu bezplatne stiahnuť a bodovať. Čísla, na ktoré prišli.

Tým odstránili 70 percent potenciálu volebných podvodov vo veľkej časti Afriky, kde sú počty hlasov často drzo skreslené, keď cestujú na celoštátne sčítanie hlasov v hlavnom meste. Napriek všetkej transparentnosti však staré zvyky neumierajú. Do niektorých okrskov sa oneskorilo doručenie hlasovacích materiálov a voľby v dvoch okrskoch (ekvivalent krajských štátov) boli odložené pre nesprávne zaslané materiály.

Reklama

Po voľbách boli volební úradníci prichytení, ako sa schovávajú v tme s volebnými výsledkovými listinami, a niektorí zločinci boli prichytení s vopred zaškrtnutými hlasovacími lístkami určenými na vypchávanie schránok. Nakoniec sa väčšina prieskumov uskutočnila a IEBC dospela k záveru, že to bola malá kvapka v mori.

Výsledky nových úrovní volebnej bezúhonnosti boli takmer okamžite viditeľné v predbežných výsledkoch, o ktorých informovali médiá. Dvaja poprední prezidentskí kandidáti, námestník prezidenta William Ruto a bývalý premiér Raila, kandidovali po krku, pričom ich čísla si vymenili pozície oddelené fúzom.

READ  Príkaz na očkovanie súkromného sektora nadobudne účinnosť „čoskoro“

Zmanipulovanie volieb

Volebná účasť presahujúca 60 percent – ​​najnižšia v histórii – prinútila analytikov zaujímať sa, či existuje vysoká miera apatie alebo či nová transparentnosť potvrdila, že predchádzajúce sporné voľby boli skôr zmanipulované, ako skutočný obrat.

Do piatkového večera je stále hádzanie sa, kto z nich si odnesie cenu. Keďže agenti oboch kandidátov tvrdili, že zvíťazili, prebiehalo napínavé konečné sčítanie, ktoré by poslalo Keňu na neprebádané územie, pričom agenti oboch súperili v každej podobe.

Kenská ústava a volebné zákony vyžadujú, aby kandidát získal aspoň 25 percent hlasov v 24 zo 47 okrskov s mandátom, plus 50 percent hlasov a jeden z platných odovzdaných hlasov.

Dráma však uchvátila mnohých Afričanov. Zdalo sa, že panuje zhoda v tom, že Keňa stanovila nový prah, a udalosti, ktoré sa odohrali naživo, viedli v mnohých krajinách k určitým úvahám, keďže iní Afričania videli „neafrickú“ volebnú transparentnosť a čestnosť, ktoré sa predtým považovali za nemožné. hlboká myšlienka.

V Tanzánii, kde vládnuca CCM vo voľbách bežne poráža opozíciu, sa v roku 2020 po náhlej smrti svojho autoritárskeho predchodcu Johna Magufuliho ujal moci menej mocný prezident Samia Suluhu Hassan, kde sa veľa hovorilo o „kenskom príklade“. „. Vnímalo sa to ako model pre problematickú ústavnú a volebnú reformu v krajine.

Uganďania majú z veľkej časti stranu, ktorá využíva vývoj v Keni na zosmiešňovanie vlády prezidenta Yoweriho Museveniho, ktorý je pri moci 36 rokov a ktorého voľby sa zvyčajne vyznačujú rozsiahlymi represiami voči opozícii, násilím a výpadkami internetu a sociálnych médií.

Vo väčšom meradle bolo niečo ešte hlbšie.

Prebieha vážny výskum, ktorý „demokratický model“ je pre Afriku najlepší.

Až donedávna presadzoval „model rozvoja“ v Etiópii už zosnulý Meles Zenawi a vo východnej Afrike mal veľký úspech prezident Paul Kagame a jeho vládnuci Rwandský vlastenecký front. Uspela vysoko technická, chaotická a voľnobežná – a niekedy vysoko etnická – pouličná politika, tvrdohlavá voči korupcii a vysoko zameraná na dodávanie tovarov a služieb.

READ  Sebastian Kurz neodstúpi

Liberálna demokracia

Liberálna demokracia západného typu tiež prekvitala, no prinajlepšom v malých ostrovných štátoch ako Maurícius a Seychely a v menších krajinách na africkej pevnine, ako Botswana a Namíbia.

Vo veľkých afrických krajinách, ako je Nigéria, Ghana, Keňa a Južná Afrika, bola liberálna demokracia zdiskreditovaná masívnou korupciou, neschopnosťou, dominantnou vládnucou stranou, ktorá vždy rozdrvila súperov vo voľbách, a etnickou polarizáciou spôsobenou hrdou volebnou súťažou.

Na chvíľu model v Ugande, systém ovládaný kvázi jednou stranou, silný Museveni a agresívny systém voľného trhu, zaujal predstavivosť, ale bolo ťažké ho napodobniť inde a začal doma. Ako sa Museveniho režim predlžoval, stal sa ponorený pod patronátnu politiku.

To, čo sa stalo v Keni, bolo iné a nové, išlo to nad rámec a v čase, keď Afrika čelila demokratickej kríze, boli ozbrojené voľby samozrejmosťou. Šťastnou zhodou okolností sa to stalo, keď sa krajina pohla do svojich prvých volieb, kde sa staré etnické a regionálne rozdiely rozmazali a pri rozdeľovaní ekonomických výhod a príležitostí sa objavila triedna politika. Tieto tri faktory umožnili túto chvíľu.

Toto môžu byť trvalé príspevky Ruta a jeho „podvodníkov“. a Raila (a odchádzajúceho prezidenta Uhuru Kenyatta) za to, že vrazil nôž do veľkej kenskej etnickej priepasti – medzi Kikuyu a Luo.

Pre Afriku bol predvolebný slogan Raila „Inawesekana“. To je možné. Obaja súťažiaci vyhrali.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close