Svet

Keňania plienia svoje rodiny prostredníctvom al-Shabab | Al-Shabaab

Karisa, Keňa – Amina * sedí blízko okraja svojho normálneho domu v Karize, okrese v severnej Keni na hranici so Somálskom. Jej 15-ročná dcéra číta noviny ležiace na podlahe a stojí pred ňou.

Amina, ktorá mala na sebe tmavomodrý hidžáb, dala svojej dcére pokyn, aby „vošla dovnútra a začala umývať dom“. „Vyčistite všetky izby a usporiadajte nábytok podľa pokynov pred príchodom hostí.“

Za posledné dva roky matka siedmich detí po únose svojho manžela Abdiho * často uvítala členov širšej rodiny, ktorí prišli prejaviť sústrasť ozbrojenej skupine al-Šabab spojenej s al-Káidou v susedných krajinách. Somálsko. V tichú októbrovú noc v roku 2019 vošli do ich domu štyria ozbrojenci, ktorí sa identifikovali ako členovia skupiny, nariadili Abdimu odísť a odišli so zviazanými rukami.

„Snažila som sa kričať a zavolať pomoc, ale namierili na mňa pištole. Poradili mi, aby som bola ticho, inak by som prišla o život,“ povedala 49-ročná Amina. „Odvtedy som sa dobre nevyspala.“

Únosy sú stále rozšírené

Abdi bol zapletený do niekoľkých únosov zaznamenaných v posledných rokoch v dedinách a mestách pozdĺž hranice s Keni a Somálskom. Podľa médií Správy V apríli 2020 bolo v Mandere unesených o 11 viac miestnych a nelokálnych obyvateľov ako v predchádzajúcom roku.

V severných a pobrežných oblastiach Kene pribúda pašovanie humanitárnych pracovníkov a turistov, čo podnietilo rozhodnutie Kene v roku 2011 pripojiť sa k misii Africkej únie v Somálsku na boj proti aš-Šabaabu v zakázaných oblastiach, vytvorenie nárazníkovej zóny a zabezpečenie jej hraníc.

O desať rokov neskôr však prípady stále nie sú uzavreté a al-Šabáb verí, že budú pokračovať v katastrofe, kým Keňa nestiahne svoje jednotky zo Somálska.

Začiatkom roku 2019 došlo k jednému z najvyšších únosov, keď al-Šabáb uniesol dvoch kubánskych lekárov pracujúcich v Mandere. Títo dvaja lekári boli súčasťou tímu 100 lekárov vyslaných z Kuby, aby po dohode medzi týmito dvoma krajinami pracovali v Keni.

READ  Husté sneženie v Connecticute; Očakáva sa 3-6 palcov, ale je možné 6-9 palcov

Podľa Tabithy Mwangiovej, bezpečnostnej poradkyne so sídlom v Nairobi, hlavnom meste Kene, únosy nielen pritiahnu pozornosť médií k zvýrazneniu Al-Shabaab, ale tiež získajú vyškolených odborníkov na poskytovanie základných služieb chudobným komunitám.

„Skupiny, ktoré chcú terorizmus ako strategickú drámu – vysoké napätie, slepý strach a medializácia, berú si rukojemníkov,“ uviedol Mawangi. „Záchranný únos je navyše bežnou taktikou, ktorú teroristi používajú na financovanie svojich operácií a odovzdávanie vlád, čo ich núti rokovať s týmito skupinami kvôli medializácii a tlaku rodín unesených.“ “

Al-Shabab však málokedy požaduje výkupné za unesených Keňanov. Rodiny ako Amina nedostávajú od skupiny žiadne žiadosti, čo im znemožňuje poznať osud svojich blízkych.

„Al-Shabaab unesie.“ [trained] Zamestnanci využívajú odborné znalosti, ako sú lekárske znalosti, na ošetrenie svojich bojovníkov a komunít v oblastiach, ktoré ovládajú, “uviedol Mawangi.

Okres Mandera sužuje ťažká chudoba, nerozvinutosť a nedostatok bezpečnosti [Sadam Hussein/Al Jazeera]

Obyvatelia severných kenských okresov sa dlho sťažovali na marginalizáciu a zanedbávanie po získaní nezávislosti v roku 1963, čo malo za následok veľkú chudobu a nedostatočný rozvoj. Vyrážka únosov všetko zhoršila a prehlbovala neistotu a ekonomické utrpenie.

„Únosy Al-Shabaabu pripravili región o normálnosť,“ uviedol Saddám Husajn, novinár z Mandéry, ktorý opísal tamojší pokrok.

Napríklad v okrese Mandera bolo zatvorených veľa podnikov, takže ceny základného vybavenia išli hore. Školy nie sú úplne funkčné z dôvodu nedostatku učiteľov. Ľudia, ktorí prevádzkujú základné služby, sú prázdni, takže oblasť, ktorá už roky čelí marginalizácii, prispieva k prepadu, “uviedol Husajn.

Späť v Carisse sú Aminine deti zaneprázdnené dokončovaním domácich prác, ktoré im boli nariadené.

Uviedla, že od unesenia jej manžela nedostala žiadne informácie od vlády a sťažovala sa na incident. Nemala kontakt s únoscami, čo ešte viac prehlbovalo jej zmätok.

„Žijem vo veľmi komplikovanej situácii, keď neviem, či je môj manžel mŕtvy alebo živý,“ povedala Amina. „Chcem sa uzavrieť. Je nažive. Dúfam, že sa k nám čoskoro pripojí. Nemôžem zniesť správu, že je mŕtvy.“

READ  Organizácia pre ľudské práva požiadala o zatknutie bývalého srílanského prezidenta Radžapakseho v Singapure

V čase publikácie vládni úradníci v rezorte obrany nereagovali na Al-Džazíru na vyjadrenie. V roku 2019 navštívila kenská generálna inšpektorka polície Hillary Muthambaiová okres Mandera a potvrdila, že „policajné práce sa končia na hraniciach“ – to znamená, že vláda nemôže vypočítať osud osôb unesených v Somálsku.

* Názov bol zmenený kvôli ochrane ich identity

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close