Veda

Khosta-2: Objavený nový ruský vírus netopierov, ktorý môže infikovať ľudí a odolávať vakcínam proti COVID

Keď sa SARS-CoV-2 – vírus, ktorý stojí za COVID-19 – objavil v Číne a rýchlo zastavil celý svet, vtedajší prezident Donald Trump ho radšej označil za „čínsky vírus“.

Rýchlo vpred dva a pol roka a americkí vedci varujú, že novoobjavený vírus nájdený ruskými podkovármi je tiež schopný infikovať ľudí a vyvinúť protilátky a vakcíny COVID-19.

Vírus netopierov s názvom Khosta-2 je známy ako sarbekovírus – rovnaká podkategória koronavírusov ako SARS-CoV-2 – a podľa štúdie publikovanej v časopise PLOS Pathogens vykazuje „znepokojujúce symptómy“. nová štúdia.

Na Washington State University (WSU), Paul G. Tím vedený výskumníkmi z Allen School for Global Health zistil, že Khosta-2 môže použiť svoj vrcholový proteín na infikovanie ľudských buniek, rovnako ako SARS-CoV-2.

„Náš výskum ďalej dokazuje, že sarbekovírusy cirkulujúce vo voľnej prírode mimo Ázie – dokonca aj na miestach, ako je západné Rusko, kde sa našiel vírus Khosta-2 – môžu byť účinné aj proti globálnemu zdraviu a SARS-CoV-2. predstavuje hrozbu pre očkovacie kampane,“ Michael Letko, virológ na WSU a zodpovedajúci autor štúdie, uviedol vo vyhlásení.

Povedal, že objav zdôrazňuje potrebu vyvinúť nové vakcíny, ktoré sa zameriavajú nielen na známe typy SARS-CoV-2, ako je Omicron, ale ktoré chránia pred všetkými sarbekovírusmi.

„Podivný ruský vírus“

Zo stoviek sarbekovírusov objavených v posledných rokoch bola väčšina nájdená u ázijských netopierov a nie sú schopné infikovať ľudské bunky.

Podľa autorov štúdie boli vírusy Khosta-1 a Khosta-2 objavené u netopierov v blízkosti ruského národného parku Soči v roku 2020 a spočiatku sa zdalo, že nepredstavujú hrozbu pre ľudí.

„Geneticky tieto zvláštne ruské vírusy vyzerali ako niekoľko ďalších, ktoré boli objavené inde po celom svete, ale keďže nevyzerali ako SARS-CoV-2, nikto si nemyslel, že sú v skutočnosti až také veľké. asi,“ povedal Letko.

READ  Americký koronavírus: Generálny chirurg nalieha na rodičov a úradníkov, aby urobili tieto opatrenia na ochranu detí pred Kovid-19

„Ale keď sme sa na ne pozreli viac, boli sme naozaj prekvapení, že môžu infikovať ľudské bunky. To len málo mení naše chápanie týchto vírusov, odkiaľ pochádzajú a do akých oblastí patria.“

„znepokojujúce príznaky“

Letko a kolegovia zistili, že Khosta-1 predstavuje pre ľudí menšie riziko, ale Khosta-2 bol viac znepokojený.

Je pozoruhodné, že podobne ako SARS-CoV-2, Khosta-2 môže použiť svoj vrcholový proteín na infikovanie buniek väzbou na receptorový proteín nazývaný angiotenzín-konvertujúci enzým 2 (ACE2), ktorý sa podieľa na vývoji buniek v celom tele. ľudské bunky.

Vedci chceli ďalej zistiť, či vírus dokáže prežiť minulé infekcie koronavírusom alebo imunitu, ktorú poskytujú vakcíny COVID-19.

Pomocou séra získaného od ľudí očkovaných proti COVID-19 tím zistil, že Khosta-2 nebol neutralizovaný súčasnými vakcínami.

Testovali aj sérum ľudí, ktorí boli infikovaní variantom Omicron, ale opäť tam boli protilátky neúčinné.

Našťastie autori píšu, že novému vírusu chýbajú niektoré genetické charakteristiky, ktoré imunitný systém považuje za „antagonistické“ a prispievajú k ochoreniu u ľudí – existuje však riziko, že Khosta-2 môže spôsobiť zmätok rekombináciou s iným vírusom. SARS-CoV-2.

„Keď sa pozriete na to, že SARS-2 má potenciál šíriť sa z ľudí a späť do voľne žijúcich živočíchov, a potom sú tu ďalšie vírusy ako Khosta-2, ktoré čakajú na zvieratách s týmito vlastnosťami, ktoré v skutočnosti nechceme, vytvára tento scenár. kde stále hádžete kockami, kým sa neskombinujú a nevytvoria potenciálne rizikový vírus,“ povedal Letko.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close